Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki - edycja 2008/2009

Dane o szkole i zespole realizującym projekt

1. Województwo: podkarpackie.
  2. Nazwa szkoły: Zespół Szkół w Rokietnicy, 37 – 562 Rokietnica 108.
  3. Tytuł projektu: „Ocalić od zapomnienia. Dbamy o pomnik postawiony w 100 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej”.
  4. Opiekunowie: Bożena Lotycz, Dariusz Balicki, Adam Grymuza.
  5. Realizatorzy projektu – uczniowie: Aleksandra Radoń, Sylwia Januszczak, Kornela Żak, Artur Bąk, Krystian Kamecki.

Informacje o projekcie

1. Informacja o wybranym zabytku: adoptujemy pomnik ufundowany przez mieszkańców Rokietnicy w 100 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Gruntownie odrestaurowany został w 2000 r. na jubileusz 600 – lecia wsi i parafii Rokietnica.

2. Informacje o podjętych przez uczniów działaniach:

- w trzeciej dekadzie kwietnia br. odczyściliśmy i odmalowaliśmy murowany cokół pomnika oraz krzyż i metalowe ogrodzenie, posprzątaliśmy przylegający do pomnika teren,

- wykonaliśmy makietę pomnika, która stanie na honorowym miejscy w szkole; będzie na nim umieszczony akt adopcyjny,

- przeprowadziliśmy wśród mieszkańców Rokietnicy badania ankietowe w celu wysondowania jaka jest ich wiedza związana z historią pomnika,

- zgromadziliśmy bogatą literaturę związaną z bytnością Sobieskiego na ziemi jarosławskiej, przeworskiej i lubaczowskiej; posłużyła nam ona do badań i pomogła wyruszyć śladami króla Jana,

- 27 kwietnia wyruszyliśmy na samochodową wyprawę śladami króla Sobieskiego; zwiedziliśmy między innymi: Pruchnik (kopiec tatarski), Przeworsk (klasztor OO Bernardynów, Zespół Pałacowo – Parkowy, kopiec tatarski), Jarosław (klasztor OO Dominikanów, kopiec tatarski, Kamienicę Marysieńki na Rynku, Opactwo Sióstr Benedyktynek), Wysock (pałac, park, ruiny zabytkowej kuźni), Cieszanów (pomnik postawiony przez mieszkańców na cześć króla Jana III), Chłopice (drewniany kościół fundowany przez króla),

- przygotowaliśmy multimedialną i drukowaną wersję opisującą realizację projektu,

- 21 maja br. odbyła się w naszej szkole uroczystość związana z podsumowaniem projektu oraz przekazaniem aktu adopcyjnego; zebrani mogli ze slajdów i komentarza Oli Radoń poznać przebieg naszej pracy i jej ostateczne dokonania. Podczas uroczystości przedstawiono krótkie inscenizacje, w których w głównych rolach wystąpił Sobieski i jego ukochana żona Marysieńka. Wśród wielu zacnych gości byli między innymi: ks. dziekan Kazimierz  Lewczak, Starosta Lubaczowski Józef  Michalik, Wójt Gminy Rokietnica  Bożena Gmyrek, dyrektorzy szkół, radni oraz rodzice. Pani dyrektor wręczyła nam nagrody w formie pamiątkowych grawerek. Suweniry otrzymaliśmy również od Starosty Lubaczowskiego Józefa  Michalika i miłośnika historii doktora Jerzego Wolańczyka.

- 14 czerwca wybieramy się do Warszawy na ogólnopolską prezentację.

3. Sojusznicy w projekcie. Sojusznikami byli przede wszystkim rodzice uczniów, którzy w pełni zaakceptowali zaangażowanie dzieci w realizację projektu. Na wyprawę śladami Jana III wyruszyliśmy samochodem udostępnionym przez wójta gminy Bożenę Gmyrek. Dużą życzliwość okazała nam dyrektor szkoły Bogumiła Grymuza. Słodkimi wypiekami obdarował nas Piotr Pajda – przedstawiciel firmy SAN – PAJDA z Jarosławia.

4. Jest to już drugi udział naszej szkoły w projektach inspirowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ubiegłym roku realizowaliśmy projekt Literackiego Atlasu Polski pod nazwą ZAPŁAKAŁA WIEŚ CAŁA – ŚLADAMI UTWORU MICHAŁA ZIELINSKIEGO.

Sprawozdanie (pdf)