Andrzejki

Przedszkolaki rozpoczęły tańce. Wszystkie wesołe zabawy były przeplatane skocznymi utworami, nie tylko z repertuaru dziecięcego....chwile wytchnienia stanowiły dla nich jedynie smakołyki na stole. W programie „Andrzejek” znalazły się:

• tańce przy ulubionych piosenkach
  • zabawy – wróżby z imionami kolegów, koleżanek z przedszkola
  • zabawa „ Ojciec Wergiliusz”
  • wychodzenie bucików za próg- dziewczynki wraz z chłopcami zdjęli prawe buty i ustawiali jeden przed drugim (kto pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż)
  • zabawa muzyczno – ruchowa „ Tańczymy la bada”
  • „Kim będę w przyszłości” - na dywanie układamy różne przedmioty, np. : nożyczki, igły, pędzel itp. Wybrane przez uczestników przedmiot (za pomocą kręcenia butelką) wskaże im, kim będą w przyszłości. (np. pędzel – malarz, grzebień – fryzjer, mapa – podróżnik, łyżka – kucharz, długopis – pisarz, moneta – milioner itp. )
  • wróżby dotyczące zawodów, „ magiczne cyfry”- ten, kto znał cyfry, mógł dowiedzieć się, co oznacza dla niego ta jedna, wylosowana
  • „Taniec na gazecie”- dzieci dobierają się parami. Każda para otrzymuje gazetę i rozkłada ja na dywanie. Pary tańczą na gazecie w rytm muzyki tak, aby nie spaść. Kiedy umilknie muzyka, gazetę składa się w pół i znów rozpoczyna się taniec. Dzieci, które spadną z gazety odpadają. Wygrywa ta para, która najdłużej tańczy na gazecie.

W dobrym nastroju i miłym gronie dzieci poznały tradycje ludowe, których celem było uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie oraz świetna zabawa.