„List do świata”

6 marca 2014 r. uczniowie ZS jak co roku uczestniczyli w uroczystych obchodach kolejnej już 72. rocznicy pacyfikacji Rokietnica i Czelatyce.

Pamięć o tym tragicznym wydarzeniu z okresu II wojny światowej jest pielęgnowana w naszej szkole. Musimy znać swoją historię i czcić pamięć naszych lokalnych bohaterów.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kaplicy Zmartwychwstania przy cmentarzu w Rokietnicy w intencji pomordowanych, którą odprawił ks. dziekan Kazimierz Lewczak. Następnie przy zbiorowej mogile ofiar pacyfikacji zebrani mieszkańcy, uczniowie oraz samorządowcy oddali hołd poległym. Po przejściu uczestników z cmentarza do szkoły odbyła się ostatnia część uroczystości.

„List do świata” - to tytuł zaprezentowanego programu artystycznego, który przygotowali uczniowie klas: V i VI SP oraz I B i IIIB Gimnazjum pod kierunkiem wychowawców: Dariusza Balickiego, Lidii Kapłon i Bożeny Lotycz. Młodzież, wspominając wydarzenie sprzed lat, poruszyła wiele problemów współczesnego świata: konflikty, nierówności społeczne czy brak tolerancji. Ukazała, że nie trzeba wojny aby zadawać ból i cierpienie, apelowała do świata o „przyjaźń, miłość, nadzieję i tolerancję”. Stojący na wysokim poziomie artystycznym program młodzi i starsi uczestnicy uroczystości obejrzeli i wysłuchali z wielkim zainteresowaniem. Zgromadzonych w hali sportowej rodziców, młodzież i przybyłych zaproszonych gości powitała Z-ca dyr. P. Bożena Ochota. Na widowni zasiedli m. in. ks. dziekan Kazimierz Lewczak, Wójt p. Bożena Gmyrek, samorządowcy oraz Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów p. Anna Stec. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Gminy p. Jerzy Kondrat. Gość specjalny - świadek naoczny tragicznych wydarzeń dnia 8. marca w Rokietnicy p. Alfred Deptuch, wówczas 13-letni chłopiec, barwnie przedstawił uczniom swoje przeżycia z pacyfikacji. Dla dzieci i młodzieży była to ciekawa żywa lekcja historii i patriotyzmu.