Wycieczka do „Zagrody dzików”

Dzień 9 czerwca dla nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Rokietnicy pozostanie na długo w pamięci – a wszystko za sprawą dzików. Dzięki uprzejmości Pana Adama Janickiego mogliśmy odwiedzić specjalnie urządzoną  zagrodę dla dzików. Zagroda położona jest w urokliwym zakątku Lasów Sieniawskich, na skraju wsi Mołodycz (Wola Mołodycka). Byliśmy liczną grupą, która z bardzo bliska mogła obserwować życie zazwyczaj dziko żyjących zwierząt.

Dobrze pamiętaliśmy słowa wiersza:

Dzik jest dziki, dzik jest zły.
Dzik ma bardzo ostre kły.
Kto spotyka w lesie dzika.
Ten na drzewo prędko zmyka.

Mimo że nie wszyscy nasi uczniowie całkowicie uwierzyli w te słowa, jednak zajęliśmy  stanowisko obserwacyjne na wysokiej ambonie zbudowanej przez myśliwych.

Okazało się też, że naszą strażniczką i obrończynią  jest suczka „Norka”. Gdy w pobliskich zaroślach rozległo się jej szczekanie, przed naszą amboną z pełną powagą przedefilowały dziki. Oczywiście nie obeszło się bez pisków i różnych okrzyków zachwytu, co nie bardzo przypadło do gustu dzikom i znów schroniły się w zaroślach.  Dla nich mieliśmy przekąskę –były to pyszne jabłuszka.   Nie był to jednak  koniec atrakcji. Pan Adam Janicki przedstawił nam historię powstania zagrody. Natomiast różne tajemnice i ciekawostki z Lasów Sieniawskich ujawnił nam pan Stanisław Dec.

Z zapartym tchem słuchaliśmy sygnałów granych na prawdziwym rogu myśliwskim.
Dziękujemy serdecznie za piękne opowieści i niezapomniany koncert w plenerze.

Wracaliśmy ubogaceni i pełni wrażeń. Zachęcamy inne szkoły do odbycia podobnej wycieczki. Zapewniamy, że wrażenia będą równie bogate.