„Ludziom czasu honoru”

„Ludziom czasu honoru”

8 marca 2017 r. po raz 74. uczciliśmy pamięć bohaterskich mieszkańców Rokietnicy, zamordowanych w trakcie pacyfikacji wsi w dniu 08.03.1943 r.

Uroczystość rocznicową rozpoczęła Msza Św. w Kaplicy Zmartwychwstania w intencji pomordowanych, odprawiona przez ks. Pawła Polasza, który wygłosił również poruszającą okolicznościową homilię. Po mszy nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów przy zbiorowej mogile ofiar pacyfikacji. W trakcie celebracji świadek naoczny pacyfikacji pan Alfred Deptuch podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami dotyczącymi wydarzeń tragicznego marcowego dnia 1943 roku.

Dalszy ciąg obchodów odbył się w Zespole Szkół, gdzie uczestników uroczystości i zaproszonych gości powitała dyrektor p. Anna Żołyniak, dziękując wszystkim za przybycie. Wśród przybyłych gości znaleźli się: Wójt Gminy p. Bożena Gmyrek, radni gminy Rokietnica, rodzice uczniów oraz najstarsi mieszkańcy naszej miejscowości, którzy przeżyli pacyfikację. Wszyscy zgromadzeni obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów kl. V SP i Gimnazjum, przygotowany przez nauczycieli Bożenę Lotycz, Lidię Kapłon oraz Dariusza Balickiego. Zaprezentowany program był poświęcony „Ludziom czasu honoru” – żołnierzom Armii Krajowej, między innymi z Rokietnicy, którzy walczyli z niemieckim okupantem i oddali swoje życie za wolność Ojczyzny.

Po wzruszającym występie młodzieży głos zabrali Wójt p. Bożena Gmyrek oraz Przewodniczący Rady Gminy p. Jerzy Kondrat. W swoim wystąpieniu p. Wójt podkreśliła potrzebę corocznego upamiętniania tragicznego dnia 8 marca 1943 roku. Kultywowanie pięknych kart historii Małej Ojczyzny Rokietnicy i pamięci jej bohaterskich mieszkańców jest naszym obowiązkiem i naszą chlubą. Wspomnieniowe patriotyczne spotkanie rokietnickich pokoleń zakończył poczęstunek, na który wszystkich przybyłych gości zaprosiła p. Dyrektor A. Żołyniak.