Śladami Patrona szkoły Św. Jana Pawła II.

29. września 2017 r. 27 trzecioklasistów z gimnazjum uczestniczyło w wycieczce do Oświęcimia, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Młodzieży przyświecały dwa główne cele:

• odwiedzić miejsca szczególne w życiorysie Jana Pawła II: miejsce urodzenia oraz miejsce zawierzenia Maryi Matce Bożej;
  • zwiedzić obóz koncentracyjny Oświęcim – Brzezinka, miejsce największej martyrologii narodu polskiego.

Uczniowie pod opieką Dariusza Balickiego, Bożeny Lotycz, Lidii Kapłon i ks. Witolda Orzechowskiego zwiedzanie zaczęli od Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu. Większość z nich była tam po raz pierwszy, dlatego mocno przeżyli obraz tego wstrząsającego miejsca oraz bardzo emocjonalny przekaz przewodników, przybliżających koszmar życia obozowego i tragedię Polaków i Żydów mordowanych tu masowo przez niemieckich nazistów w czasie II wojny światowej. Wszyscy pomodlili się i zapalili znicze przy Ścianie Śmierci.

Następnie udali się do Wadowic, gdzie zwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, które zachwyciło zwiedzających interesującymi, mocno przemawiającymi ekspozycjami, ukazującymi kolejne etapy życia i działalności Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Gimnazjaliści poczuli niesamowitą atmosferę tego miejsca. „Tu w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło" – jak sam powiedział Jan Paweł II. Po krótkiej modlitwie przy chrzcielnicy w kościele Ofiarowania NMP wszyscy obowiązkowo udali się na słynne wadowickie kremówki.

Ostatnim punktem wyprawy było sanktuarium maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, w którym miało miejsce zawierzenie Maryi przez małego Karola Wojtyłę. Ks. Witold odprawił mszę św., a służbę liturgiczną sprawowali solenizanci tego dnia: Michał Sidor i Michał Kapłon. Wszyscy pełni wrażeń i w radosnych nastrojach wracali do Rokietnicy.