Szkolna Izba Pamięci w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy

Szkolna Izba Pamięci w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II     w Rokietnicy

Data powstania: IX - X 2015r.
Uroczyste otwarcie: 16 X 2015r. - w dniu nadania szkole imienia Jana Pawła II

Inicjatorzy: Anna Żołyniak – dyrektor ZS w Rokietnicy
                   Bożena Lotycz – nauczyciel historii w ZS w Rokietnicy

Realizacja przedsięwzięcia w ramach projektu edukacyjnego ,,Dziedzictwo narodowe naszym skarbem”
Nauczyciele realizujący projekt: Bożena Lotycz, Lidia Kapłon, Dariusz Balicki  i  uczniowie kl. IIA i II B w r.szk.2015/2016
Cele projektu:
- kultywowanie pamięci historycznej i tradycji regionu
-wyeksponowanie postaci Patrona szkoły
- rozbudzanie wśród  uczniów zainteresowania wiedzą historyczną,
- kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży
- zgromadzenie i zabezpieczenie  materialnych źródeł historii regionu.
Na potrzeby szkolnego muzeum  realizatorzy projektu z młodzieżą wyremontowali i zagospodarowali jedno z pomieszczeń szkoły.
Pozyskane od mieszkańców eksponaty rozlokowano tematycznie. Urządzono cztery kąciki muzealne: Patrona, szkolny, dworski i wiejski.
Centralne miejsce izby poświęcono Patronowi szkoły. Umieszczono piękny portret Jana Pawła II, który dzięki staraniom ks. proboszcza Jacka Chochołka – szkoła otrzymała w prezencie od arcybiskupa Stanisława Dziwisza. Cennym nabytkiem tej części izby są relikwie II stopnia Jana Pawła II: fragment sutanny Ojca Świętego. Zgromadzone zostały tam również zdjęcia, albumy  i książki o Janie Pawle II.
W kąciku szkolnym znalazły się dzienniki szkolne, niektóre z XIX wieku, stare świadectwa szkolne, dokumenty oraz tablica upamiętniająca zasłużonych pedagogów rokietnickiej szkoły i stara ławka szkolna pamiętająca XIX wiek.
Kącik dworski stanowi próbę rekonstrukcji fragmentu salonu rodziny Uznańskich, właścicieli majątku ziemskiego Rokietnica             z I połowy XX wieku. Dużą wartość historyczną mają zgromadzone  rodzinne fotografie ziemian.
W kąciku wiejskim udało się zgromadzić wiele przedmiotów domowych oraz narzędzi z wyposażenia XIX-XX - wiecznego  gospodarstwa rolnego.
Oprócz kącików tematycznych w wyodrębnionej części Izby  upamiętniono także ofiary II wojny światowej z Ziemi Rokietnickiej:         45 mieszkańców zamordowanych 8 marca 1943r.  w wyniku pacyfikacji wsi oraz dwóch rodaków - ofiary zbrodni katyńskiej  z 1940r. Gromadzone są też militaria darowane przez mieszkańców Rokietnicy.
Założeniem pomysłodawców jest, aby Szkolna Izba Pamięci  była miejscem nastrojowym ,wzbudzającym refleksje, ożywiającym pamięć historii.