Pamięć i tożsamość

8 marca 2018r. w Rokietnicy odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca 75. rocznicę pacyfikacji wsi Rokietnica. W wyniku pacyfikacji    8 marca 1943r. swe  niewinne życie oddało 45 mieszkańców Rokietnicy. Zginęli z rąk niemieckich gestapowców i ukraińskich nacjonalistów w odwecie za akcje dywersyjne organizowane przez rokietnicką komórkę Armii Krajowej.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy kultywują pamięć o tym wydarzeniu i włączają się aktywnie w rocznicowe obchody. Jak co roku porządkowali zbiorową mogiłę ofiar pacyfikacji.
8 marca wzięli udział w żałobnej Mszy Św., którą odprawił ks. Proboszcz Jacek Chochołek. Po chwili zadumy i modlitwy przy mogile pomordowanych dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w szkole. Przybyłych zaproszonych gości na czele z p. Wójt Bożeną  Gmyrek powitała p. dyrektor Anna Żołyniak, która podkreśliła potrzebę edukacji patriotycznej , w którą wpisuje się czczenie pamięci ofiar 8 marca 1943r. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny zatytułowany „PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ”, którego przesłaniem była potrzeba pamięci o lokalnych bohaterach czasu wojny i budzenie dumy narodowej. Przybyli goście, rodzice i uczniowie oklaskiwali nastrojową muzykę instrumentalną  na saksofony, trąbkę, organy, wiolonczelę i gitarę, piękne piosenki i recytacje w wykonaniu artystów z klasy VI SP i gimnazjalistów. Występ przygotowali z młodzieżą nauczyciele: Bożena Lotycz, Lidia Kapłon i Dariusz Balicki. Następnie wszyscy wysłuchali wspomnień świadka naocznego wydarzeń sprzed 75 lat p. Alfreda Deptucha. Głos zabrali także Przewodniczący Rady Gminy  p. Jerzy Kondrat i Przewodniczący Rady Rodziców p. Wiesław Karpiński. Na zakończenie uroczystych obchodów dyrektor szkoły p. Anna Żołyniak zaprosiła przybyłych gości na poczęstunek.