Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy pod hasłem ‘Nie strać życia kiedy może być uratowane”

17 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w  Rokietnicy: Dawid Blajer, Karol Kijanka, Damian Wota, Aleksandra Siara, Justyna Szmuc, Katarzyna Strzelec, Patrycja Bała, Anna Zub, Amelia Wysocka, Honorata Zając, Aleksandra Karuś, Tomasz Karuś, Sławomir Dziak, Klaudia Napora, Jakub Nowotarski, Grzegorz Ciuba brali udział w spotkaniu zorganizowanym przy współpracy z Klubem HDK PCK przy UG w Rokietnicy - Niejedna krew - na temat - „Pierwsza pomoc przedmedyczna”. Zajęcia prowadził Pan Rafał Kijanka - dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

Uczestnicy spotkania poznali podstawowe czynności dotyczące zaburzeń czynności organizmu tj. zatrzymanie oddechu, zatrzymanie akcji serca, krwotok, utrata przytomności oraz zapoznali się z technikami i możliwościami jak im przeciwdziałać. Zaznajomili się ze schematem łańcucha ratunkowego oraz jak należy prawidłowo postępować z osobą poszkodowaną, jak wykorzystując nowoczesne środki komunikacji wezwać pomoc i przystąpić do fachowej i odpowiedzialnej akcji ratowania osoby poszkodowanej do momentu przybycia wykwalifikowanych służb. Każdy z uczestników mógł sprawdzić poprawność swoich działań ratowniczych na fantomie szkoleniowym pod czujnym okiem ratownika Rafała. Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał odblask z logo Klubu HDK ”Niejedna krew”