Twierdza Przemyśl – wycieczka gimnazjalistów.

23.05.2018 r. uczniowie klas III gimnazjum pod opieką  wychowawczyni III a  Alicji Brudek i nauczyciela historii  Bożeny Lotycz wzięli udział   wycieczce po fortach i Twierdzy Przemyśl. Zwiedzili Fort I Salis Soglio w Siedliskach (fort artyleryjski jednowałowy) i Fort XV Borek (fort pancerny). Historię fortów bardzo rzeczowo i z wielką pasją przekazywali  panowie: WIESŁAW PEŁECH i JULIAN SMUK z Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół  Dobrego Wojaka Szwejka. Nasi  przewodnicy oprowadzili uczniów po fortach ,omówili je jako przykłady budowli o charakterze obronnym, opowiedzieli o walkach o Twierdzę Przemyśl podczas I wojny światowej. Następnie zaprowadzili gimnazjalistów i barwnie przedstawili najciekawsze i niezwykłe miejsca Przemyśla: zabytkowy  dworzec PKP, charakterystyczny spadzisty rynek miasta, reprezentacyjną ulicę Kazimierzowską z pięknymi kamienicami o bogatej historii, zgrupowane w bliskim sąsiedztwie zabytkowe kościoły przemyskie. Spacer szlakiem niezwyczajnych i bogatych w historię zakątków Przemyśla przewodnicy   ubarwili licznymi anegdotami i ciekawostkami. Niezwykłym miejscem zwiedzonym przez nas jest Muzeum Archidiecezjalne, gdzie przewodnikiem była siostra Floriana. W niebanalny sposób przedstawiła ,,skarby muzealne” i związane z nimi pasjonujące historie. Nadrzędnym celem wycieczki było ukazanie młodzieży, jakie piękne i  posiadające bogatą historię  są liczne miejsca i zabytki w naszym regionie. Ten cel z pewnością  został zrealizowany.