Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Miejsca Pamięci Narodowej

Miejsca Pamięci Narodowej

14 czerwca 2018 r. klasa VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wraz   z wychowawcą Lidią Kapłon i nauczycielką historii Joanną Skupień  uczestniczyła w wyjeździe do Markowej. 

W pierwszej kolejności uczniowie obejrzeli  ,,Zagrodę”- Markowski Skansen czyli  muzeum wsi uwzględniające zabudowę i układ przestrzenny charakterystyczny dla tego terenu i typu osadnictwa w rejonie łańcucko-przeworskim.  Dzieci miały okazję zobaczyć zagrody kmiece i biedaków z charakterystyczną przysłupową zabudową.
Kolejnym etapem podróży było Muzeum  Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów czyli  pierwsza  w Polsce placówka muzealna, zajmującej się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. Multimedialna ekspozycja ,którą obejrzeliśmy, przedstawiała  bohaterskie postawy Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. W trakcie prezentacji nie zapomniano także o niechlubnych aspektach w stosunkach polsko-żydowskich podczas okupacji niemieckiej.
Dla uczestników wycieczki zorganizowano także warsztaty pt.: ,,Kim są Sprawiedliwi wśród Narodów Świata?” Uczniowie dowiedzieli się kto i w jaki sposób może otrzymać ten zaszczytny tytuł oraz jak się honoruje jego posiadaczy .
Myślę, że szóstoklasiści na długo zapamiętają tę wyjątkową lekcję historii.