Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Co nas czeka w roku szkolnym 2018/2019 ?

Co nas czeka w roku szkolnym 2018/2019 ?

… Rok szkolny 2018/2019 będzie drugim rokiem wprowadzania reformy edukacji i zmiany struktury szkół.  Za rok - od 1 września 2019 r. - gimnazjów nie będzie już w polskim systemie szkolnictwa. Uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w klasach III, będą ostatnim rocznikiem w tym typie szkoły. A zatem uczniowie, którzy w czerwcu jako pierwszy rocznik skończyli naukę w VII klasach szkół podstawowych, rozpoczną we wrześniu naukę jako pierwszy rocznik w klasie VIII. W nowym roku 2018/2019 zacznie też obowiązywać nowy system oceniania nauczycieli.
Ósmoklasiści w kwietniu po raz pierwszy będę pisali egzamin ósmoklasisty. Potrwa on trzy dni - odbędzie się 15-17 kwietnia. Pierwszego dnia uczniowie będą zdawali egzamin z języka polskiego, drugiego - z matematyki, a trzeciego - z języka obcego nowożytnego. Egzaminy będą miały różną długość: z polskiego potrwa 120 minut, z matematyki - 100 minut, a z języka obcego - 90 minut; dla uczniów ze specjalnymi potrzebami czas ten będzie wydłużony. W takiej formie egzamin będzie przeprowadzony tylko przez trzy lata: w 2019, 2020 i 2021 r. W 2022 r. egzamin będzie trwał cztery dni - uczniowie będą zdawali także z przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii). Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty będzie obowiązkowe, a jego wynik będzie miał znaczenie przy rekrutacji do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. Liczyły się będą także m.in. oceny na świadectwie. Drugi termin egzaminu, dla tych, którzy nie będą mogli go zdawać w kwietniu, wyznaczono na 3-5 czerwca. W grudniu Centralna Komisja Egzaminacyjna ma przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty, by uczniowie zaznajomili się z nową formułą.
Tydzień przed egzaminem ósmoklasisty – od 10 do 12 kwietnia - odbędzie się egzamin gimnazjalny. 10 kwietnia - z wiedzy humanistycznej, 11 kwietnia – z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a 12 kwietnia z języka obcego. Drugi termin egzaminu, dla tych gimnazjalistów, którzy nie będą mogli go zdawać w kwietniu, wyznaczono także na 3-5 czerwca. Oba roczniki – absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej i gimnazjum będą się w czerwcu ubiegali o przyjęcie do szkół średnich. MEN zapewnia, że między uczniami z obu rodzajów szkół nie będzie bezpośredniej rywalizacji, gdyż będą się ubiegali o przyjęcie do klas równoległych – oddzielnych dla uczniów po szkole podstawowej i oddzielnych dla uczniów po gimnazjum. Uczniowie klas VIII nie będą jedynym rocznikiem, który będzie się uczył zgodnie z nową podstawą programową. Jest ona wprowadzana stopniowo - w minionym roku szkolnym uczyli się zgodnie z nią uczniowie klas VII, I i IV szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyli uczniowie klas I, II, IV, V, VII i VIII. …


na podstawie
https://www.se.pl/wiadomosci/polska/w-nowym-roku-szkolnym-2018-2019-czekaja-uczniow-wielkie-zmiany-aa-fk9j-Acws-fvb.html