Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Co nas czeka w roku szkolnym 2018/2019 ?

Co nas czeka w roku szkolnym 2018/2019 ?

… Rok szkolny 2018/2019 będzie drugim rokiem wprowadzania reformy edukacji i zmiany struktury szkół.  Za rok - od 1 września 2019 r. - gimnazjów nie będzie już w polskim systemie szkolnictwa. Uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w klasach III, będą ostatnim rocznikiem w tym typie szkoły. A zatem uczniowie, którzy w czerwcu jako pierwszy rocznik skończyli naukę w VII klasach szkół podstawowych, rozpoczną we wrześniu naukę jako pierwszy rocznik w klasie VIII. W nowym roku 2018/2019 zacznie też obowiązywać nowy system oceniania nauczycieli.
Ósmoklasiści w kwietniu po raz pierwszy będę pisali egzamin ósmoklasisty. Potrwa on trzy dni - odbędzie się 15-17 kwietnia. Pierwszego dnia uczniowie będą zdawali egzamin z języka polskiego, drugiego - z matematyki, a trzeciego - z języka obcego nowożytnego. Egzaminy będą miały różną długość: z polskiego potrwa 120 minut, z matematyki - 100 minut, a z języka obcego - 90 minut; dla uczniów ze specjalnymi potrzebami czas ten będzie wydłużony. W takiej formie egzamin będzie przeprowadzony tylko przez trzy lata: w 2019, 2020 i 2021 r. W 2022 r. egzamin będzie trwał cztery dni - uczniowie będą zdawali także z przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii). Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty będzie obowiązkowe, a jego wynik będzie miał znaczenie przy rekrutacji do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. Liczyły się będą także m.in. oceny na świadectwie. Drugi termin egzaminu, dla tych, którzy nie będą mogli go zdawać w kwietniu, wyznaczono na 3-5 czerwca. W grudniu Centralna Komisja Egzaminacyjna ma przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty, by uczniowie zaznajomili się z nową formułą.
Tydzień przed egzaminem ósmoklasisty – od 10 do 12 kwietnia - odbędzie się egzamin gimnazjalny. 10 kwietnia - z wiedzy humanistycznej, 11 kwietnia – z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a 12 kwietnia z języka obcego. Drugi termin egzaminu, dla tych gimnazjalistów, którzy nie będą mogli go zdawać w kwietniu, wyznaczono także na 3-5 czerwca. Oba roczniki – absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej i gimnazjum będą się w czerwcu ubiegali o przyjęcie do szkół średnich. MEN zapewnia, że między uczniami z obu rodzajów szkół nie będzie bezpośredniej rywalizacji, gdyż będą się ubiegali o przyjęcie do klas równoległych – oddzielnych dla uczniów po szkole podstawowej i oddzielnych dla uczniów po gimnazjum. Uczniowie klas VIII nie będą jedynym rocznikiem, który będzie się uczył zgodnie z nową podstawą programową. Jest ona wprowadzana stopniowo - w minionym roku szkolnym uczyli się zgodnie z nią uczniowie klas VII, I i IV szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyli uczniowie klas I, II, IV, V, VII i VIII. …


na podstawie
https://www.se.pl/wiadomosci/polska/w-nowym-roku-szkolnym-2018-2019-czekaja-uczniow-wielkie-zmiany-aa-fk9j-Acws-fvb.html