CHRONIONE OKAZY FLORY I FAUNY W GMINIE ROKIETNICA

Napłynęły pierwsze prace na konkurs CHRONIONE OKAZY FLORYI FAUNY GMINY ROKIETNICA. Ich autorkami są uczennice klasy V: Maja Drozd, Paulina Świerczek, Amelia Kostkowicz i Nikola Kurzydło. Zachęcamy innych uczniów do udziału w konkursie.

 Lp

nazwa informacje o występowaniu fotki autor
 1

ŻAGIEW WIELOGŁOWA (BARANIOCHA)

WYSTĘPOWANIE: TERENY KOMPLEKSÓW LEŚNYCH GMINY ROKIETNICA.

Żagiew wielogłowa jest gatunkiem rzadkim.  Znajduje się na czewonej liście roślin i grzybów w Polsce.  Pojawia się od lata do jesieni na korzeniach żywych drzew liściastych i przy pniach. stwierdzono występowanie na klonach, dębach i bukach.  Ze wspólnego trzonu wyrastają rozgałęzione zbiorowiska licznych i gęstych owocników, które kształtem przypominają nieregularne, kuliste formy. kapelusz ma średnicę 2 – 4 cm, zaś rurki 1 – 1,5 mm, cały grzyb jest koloru białawego, czasem kremowego.  przy sprzyjających warunkach może osiągać ponad pół  metra wysokośći.

 

MAJA  DROZD        

KLASA V

ROKIETNICA 2018

 2

LILIA ZŁOTOGŁÓW

WYSTĘPOWANIE: NA GÓRZE BORUSZ I U PODNÓŻA TAK ZWANEJ WIERCHOWINY

Lilia złotogłów to gatunek byliny z rodziny liliowatych. W Polsce jest rośliną dość rzadką i objęta jest ochroną prawną. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych wśród polskiej flory. Kwiatostan na szczycie łodygi stanowi luźne grono składające się z 3 -10 kwiatów. Rośnie w miejscach półcienistych, na glebach piaszczysto gliniastych i gliniastych. jest częstym motywem w sztuce ludowej,  szczególnie w rzeźbie góralskiej.

 

AMELIA KOSTKOWICZ

Klasa V

Rokietnica 2018

 3

NIEDŹWIEDŹ BRUNATNY

WYSTĘPOWANIE: WSZYSCY O NIM SŁYSZELI, JEDNAK NIKT GO NIE WIDZIAŁ. WYSTRASZENI BYLI PRZEDE WSZYSTKIM GRZYBIARZE, A LEŚNICY WYSTAWIALI TABLICZKI OSTRZEGAWCZE

Niedźwiedź jest gatunkiem drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedowatych.  W rokietnickich lasach pojawił się około dwa lata temu. W Polsce występuje w Bieszczadach, na podkarpaciu i w tatrach. Niedźwiedzie najchętniej zjadają ryby i miód. żywią się też ssakami,  gryzoniami, ptakami, jajami, grzybami oraz owocami.  Są ściśle chronione na terenie całego kraju.

 

NIKOLA KURZYDŁO

Klasa V

Rokietnica 2018

 4

BÓBR

WYSTĘPOWANIE: ZOBACZYĆ GO TRUDNO, ALE ŚLADÓW ZOSTAWIA WIELE. TEN LEŚNY DRWAL PIĘKNIE ZDOBI DRZEWA WZDŁUŻ LEŚNEGO STRUMYKA.

Bobry już od kilkunastu lat bytują na terenie gminy Rokietnica. W Polsce jest gatunkiem częściowo chronionym. Jest zwierzęciem ziemnowodnym.  Wiedzie nocny tryb życia.  Na jednym stanowisku bytuje około 10 osobników. Najczęstszym widomym znakiem ich bytowania są charakterystycznie ścięte drzewa i gałęzie krzewów oraz żeremia i powstałe w wyniku ich działalności szerokie wodne rozlewiska.

 

PAULINA ŚWIERCZEK

Klasa V

Rokietnica 2018