Ku Niepodległej

08.02.2019r.uczniowie klas I-VIII i III gimnazjum wraz z nauczycielami wzięli udział w  pokazie historycznym „Ku Niepodległej” w wykonaniu 2-osobowej grupy  artystycznej  „Rekonstrukto” z Lublina. Zorganizowany przez p. Bożenę Lotycz pokaz, w bardzo ciekawy sposób zaprezentował polskie drogi do wolności wiodące poprzez kolejne powstania narodowo-wyzwoleńcze, walkę Legionów Polskich gen. Dąbrowskiego, aż po I wojnę światową. Duże zainteresowanie wzbudziły stroje z epoki: szwoleżera, kosyniera, powstańca listopadowego i styczniowego, oficera I brygady Legionów Polskich, oraz kolekcja replik uzbrojenia, którym posługiwali się Polacy w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny. Goście przedstawili też, jak ważną rolę w okresie walk narodowo– wyzwoleńczych odegrały kobiety. Po absorbującej, nasyconej dużą dozą patriotyzmu prezentacji, prowadzący zapraszali na środek chętnych uczniów, którzy mogli  przywdziać żołnierski strój oraz wziąć  do ręki broń. Duże ożywienie wywołał krótki kurs walki na szable oraz odegrana scenka honorowego pojedynku. Mieliśmy okazję zobaczyć także dwie gimnazjalistki przystrojone w białe fartuchy sanitariuszek. Na zakończenie wszyscy mogli dotknąć ekwipunku wojskowego i broni, wziąć do ręki muszkiet, kosę, pikę i przekonać się, że ta broń jest nie tylko niebezpieczna, ale też i ciężka. Dzięki p. Adamowi Grymuzie każdy miał możliwość zrobić sobie pamiątkową fotkę.

Była to bardzo zajmująca, wzbogacona interesującymi rekwizytami lekcja historii Polski.