„PAMIĘTAMY”. 76. ROCZNICA PACYFIKACJI WSI ROKIETNICA

1. marca 2019 r. obchodziliśmy kolejną rocznicę tragicznego wydarzenia w historii naszej miejscowości – pacyfikacji wsi, w której z rąk niemieckich okupantów i ukraińskich nacjonalistów w dn. 8 marca 1943 r. poniosło śmierć 45 mieszkańców. Młodzież i nauczyciele SP w Rokietnicy tradycyjnie włączyli się w uroczystości rocznicowe, których organizatorami byli Wójt Gminy p. Witold Szajny i Dyrektor Szkoły p. Anna Żołyniak.

W uroczystościach wzięli udział samorządowcy na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Rokietnica  p. Edwardem Jakubasem, zaproszeni goście, w tym świadkowie naoczni wydarzeń sprzed 76 lat i krewni pomordowanych, mieszkańcy wsi oraz nauczyciele i uczniowie SP w Rokietnicy.  Rocznicowe obchody rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez ks. Proboszcza Jacka Chochołka i ks. Witolda Orzechowskiego, po której nastąpiło złożenie wiązanek przy zbiorowej mogile ofiar pacyfikacji.

Dalsza część  uroczystości odbyła się w szkole, gdzie zebranych powitała oraz przywołała wydarzenia  z dn. 8 marca 1943 r. p. Dyrektor A. Żołyniak. Ciekawe i wzruszające przemówienia okolicznościowe wygłosili p. Przewodniczący E. Jakubas i Wójt W. Szajny. Uczniowie zaprezentowali wypełniony muzyką, pieśnią i poezją program artystyczny zatytułowany „Pamiętamy”, przygotowany przez p. Bożenę Lotycz i p. Lidię Kapłon. Program przypomniał zebranym tragedię z czasów wojny oraz potrzebę pamięci o lokalnych bohaterach i ofiarach walki o wolną Ojczyznę. Zmusił też do refleksji nad dzielącą ludzi nienawiścią i koniecznością budowania zgody i jedności narodowej. Następnie rodzinnymi wspomnieniami o czasach niemieckiej okupacji i pacyfikacji Rokietnicy podzieliła się pochodząca z naszej miejscowości p. Teresa Łanda.

W tym nastrojowym i refleksyjnym dniu wystąpił też radosny akcent: 8 marca jest przecież Świętem Kobiet. Pamiętali o tym obecni na uroczystości panowie. Życzenia i kwiaty dla wszystkich Pań na ręce p. Dyrektor Żołyniak złożyli Wójt Gminy, Przew. Rady Rodziców p. W .Karpiński i chłopcy z podstawówki i gimnazjum.