Żołnierzom Niezłomnym

Od 2011 roku dnia 1. marca obchodzimy w naszym kraju Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jako wyraz hołdu dla ponad 200 tysięcy żołnierzy, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej Polsce siłą władzy komunistycznej i zwierzchnictwu Rosji Sowieckiej. Za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny i oddane życie.

Młodzież naszej szkoły corocznie czci pamięć Żołnierzy Wyklętych. W tym roku uczniowie SP w Rokietnicy przystąpili do ogłoszonej przez MEN ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta – Żołnierzom Wyklętym”. Inicjatorem i koordynatorem akcji była p. Bożena Lotycz, a zaangażowanej młodzieży wsparcia udzieliła Dyrekcja szkoły. Ósmoklasiści przygotowali okolicznościową gazetkę tematyczną „Niezłomni, Niezwyciężeni, Wyklęci”. Zredagowali i wyemitowali przez szkolny radiowęzeł audycję „Żołnierze Niezłomni – cześć Ich pamięci”. Audycję wysłuchali wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły. W ramach akcji uczniowie starszych klas obejrzeli filmy edukacyjne przybliżające sytuację polityczną powojennej Polski oraz przedstawiające: kim byli i o co walczyli Żołnierze Wyklęci. Poznawali sylwetki żołnierzy niepodległościowego podziemia, ich heroiczną walkę i tragiczne losy, a także współczesne starania o przywrócenie należnej pamięci bohaterskim Niezłomnym. W ten sposób nasi uczniowie po raz kolejny uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych i przekazali wiedzę o nich młodszym kolegom.

Inicjatywy organizowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pełnią bardzo ważną rolę edukacyjną, kreują postawy patriotyczne młodzieży. Przypominają o postaciach i wydarzeniach z historii naszego narodu, które komunistyczna władza Polski skazała na zapomnienie. Pamięć o naszych bohaterach musi być pielęgnowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.