SUKCESY MŁODYCH PASJONATÓW HISTORII z SP w ROKIETNICY

Amelia Kostkowicz z kl. VI i Karol Kostkowicz z kl. VII, zainspirowani przez nauczyciela historii p. Bożenę Lotycz, zgłosili swój udział w ogłoszonym przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska w Lublinie, konkursie „Dęby pamięci w mojej okolicy. Stwórz video i ocal bohatera od zapomnienia”. Konkurs miał na celu  poznawanie i popularyzowanie życiorysów polskich oficerów, policjantów i funkcjonariuszy innych służb - ofiar Zbrodni Katyńskiej, znajdujących się na liście Bohaterów zgłoszonych w Programie „Katyń… Ocalić od zapomnienia”.  Konkurs został zorganizowany z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

16 czerwca organizatorzy konkursu ogłosili wyniki: duet Amelia i Karol Kostkowicz zostali  laureatami I. miejsca. Nakręcony przez Amelię i Karola, pod kierunkiem p. Bożeny Lotycz, reportaż filmowy pt. „Jan Cypryś – człowiek honoru” przedstawił postać oficera Wojska Polskiego i nauczyciela, przedwojennego kierownika szkoły podstawowej w Czelatycach, porucznika Jana Cyprysia, ofiarę Zbrodni Katyńskiej 1940 roku. Autorzy, gromadząc materiały do reportażu, dotarli do zachowanych dokumentów, pamiątek i zdjęć po lokalnym bohaterze. Dotarli też do członka rodziny Jana Cyprysia: p. Jacka Szczygła, który wystąpił w reportażu dzieląc się wzruszającymi wspomnieniami o swoim wujku, udostępnił też posiadane przez siebie dokumenty.

Pierwsze miejsce w konkursie katyńskim nie jest pierwszym tegorocznym osiągnięciem Karola Kostkowicza. W styczniu Karol wziął udział w ogólnopolskim konkursie „Jeśli kochasz, walcz do końca” na recenzję filmu „Legiony”, ogłoszonym przez producenta tego filmu. Celem konkursu było propagowanie postaw patriotycznych i etycznych młodego pokolenia. Nagrana przez Karola recenzja filmowa spotkała się z uznaniem jury konkursu  i otrzymała nagrodę specjalną „za najlepszą videorecenzję”. Opiekunem tego projektu była również p. Bożena Lotycz. Uroczyste rozdanie nagród, ufundowanych m.in. przez Kancelarię Prezydenta, na które organizatorzy konkursu zapraszają do Belwederu laureatów wraz z opiekunami, nastąpi po ustaniu obostrzeń związanych ze stanem zagrożenia epidemiologicznego w kraju.

Cieszą sukcesy młodych miłośników historii i dziennikarstwa. Gratulacje dla Amelii i Karola.

kliknij