ZAPRASZAMY DO ZABAWY

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA DO ZABAWY

Na początek pracowitego tygodnia zapraszamy do rozwiązania logicznych zagadek
:)

Świetna zabawa dla małych i dużych!

Kliknij w link baw się dobrze

INTERAKTYWNA ZABAWA

Zapraszam również do przeczytania książki

"Z głową w gwiazdach" – Jenn Bennett

W książce "Z głową w gwiazdach" znajdują się wszystkie elementy, które sprawiają, że można polubić prozę tej autorki. Owszem, powieść zbudowana jest na podobnym (by nie rzec tym samym) schemacie co "Światło księżyca" i "Wszystkie znaki na niebie i ziemi". Jenn Bennett posiada umiejętność zainteresowania czytelnika i prowadzeniu fabuły w taki sposób, żebyśmy dobrze bawili się przy lekturze i mogli przywiązać się do bohaterów i kibicować im. Równie ważne jest dobry styl i porządnie przemyślana fabuła.

Główną bohaterką jest Zorie. Nastolatka żywo interesuje się astronomią i chce zostać astrofizyczką. Nadchodzi lato. Zbliża się wypad na glamping z grupą znajomych. Wydaje się, że wszystko i wszyscy pchają Zorie na ten wyjazd. Dziewczyna w końcu ulega namowom, chociaż trochę jej nie w smak, że musi poprzesuwać swoje plany, żeby wcisnąć do kalendarza tę wycieczkę.

Szybko okazuje się, że w sześcioosobowej grupie znalazł się Lennon, były najlepszy przyjaciel Zorie i chłopak, z którym zaczęło łączyć ją coś więcej. Nasza główna bohaterka nazywa nawet Lennona swoim największym wrogiem. Wszystko wskazuje na to, że te kilka dni upłynie Zorie w napięciu i na staraniach unikania Lennona. Dziewczyna stara się jednak, żeby te małe wakacje były jak najprzyjemniejsze dla reszty grupy.

Jednym z chłopaków należących do grupy jest Brett. Dziewczyna ma cichą nadzieję, że uda im się spędzić chociaż trochę czasu sam na sam i że Brett poświęci jej więcej uwagi. Jest też Lennon, który z oczywistych powodów cały czas kręci się w pobliżu. Pewne wydarzenie sprawi, że Zorie i Lennon spędzą ze sobą więcej czasu niż przypuszczali. Czy zdołają wyjaśnić sobie sprawy z przeszłości? Co takiego sprawiło, że przestali ze sobą rozmawiać i zaczęli się wręcz unikać.

Zorie jest bardzo zorganizowaną dziewczyną. Wszelkie plany i skrupulatne odhaczanie zadań z list do zrobienia przynosi jej spokój i poczucie bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że spędzenie czasu w leśnym kompleksie, gdzie mnóstwo rzeczy może potoczyć się nieoczekiwanym torem, trochę ją przeraża. W końcu nie zawsze można wszystko zaplanować i nie da się mieć nad wszystkim kontroli.

Autorka Jenn Bennett doskonale tworzy historie o nastolatkach. Polecam uczniom starszych klas przeczytanie tej książki.

MAŁY GRUFFALO” KSIĄŻKA DLA DZIECI

(kliknij w link)

Przypominam książki, które bijąc rekordy popularności, stały się światowymi bestsellerami, a na polskim rynku ukazały się kilka lat temu, nakładem wydawnictwa EneDueRabe. Od dawna nakłady w języku polskim były wyczerpane, ale chwilę temu, we wrześniu 2019 roku, za sprawą wydawnictwa Tekturka, pierwsza część zatytułowana „Gruffalo” znów jest dostępna w księgarniach w naszym kraju!

Na początku był „Gruffalo” wydany pierwszy raz w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 90tych XX w. Kilka lat później, w 2005, wydano kontynuację pt.: „Mały Gruffalo”.„Gruffalo”, zaliczany do nowoczesnej klasyki, to światowy bestseller. Przetłumaczony na wiele języków, sprzedany w milionach egzemplarzy,, wystawiany na deskach wielu teatrów na całym globie, w tym w nowojorskim Broadway’u. Posiada własną oficjalną stronę internetową, gdzie można znaleźć wiele dodatkowych informacji, a nawet produktów w sklepie z motywem „Gruffalo.

Inspiracją dla historii była tradycyjna chińska baśń o dziewczynce, która przechytrzyła głodnego tygrysa, wmawiając mu, że jest potężną królową. Autorka pomyślała, że to kapitalny pomysł na książkę obrazkową i trzeba przyznać, intuicja dobrze jej podpowiedziała.

Gruffalo” to opowieść o małej bezbronnej Myszy, która chciała pójść na relaksujący spacer. Gdy tylko wyrusza spotyka kolejno swoich naturalnych wrogów, lisa, sowę oraz węża. Każdy chce ją zjeść, ale ona opowiada im wymyśloną bajeczkę, że jest umówiona ze straszliwym potworem Gruffalo, który lada moment ma się tu pojawić. Zwierzęta słysząc to przerażone zmykają. Mysz jest rozbawiona ich naiwnością. Przecież każdy wie, że żaden Gruffalo nie istnieje!

Wyobraźcie sobie jej zdziwienie, gdy nagle na jej drodze staje ogromny potwór, idealnie pasujący wyglądem do opisywanego przez nią przed chwilą. Gdy zaczynają rozmowę stwór przedstawia się. Ma na imię Gruffalo i zamierza zjeść Mysz!

Historia pokazuje, że prawdziwa siła nie drzemie w naszych mięśniach. Najlepszy, to nie musi oznaczać największy. Kibicują Myszy, bo utożsamiają się z nią!

Ogromną zaletą jest świetny przekład z języka angielskiego Michała Rusinka. Rymowany tekst wpada w ucho, a powtarzające się sekwencje, jak refren w piosence sprawiają, że łatwo wejść w rytm i dopowiadać.

Mały Gruffalo” to kontynuacja, w której znany nam potwór przekazuje przestrogę swojemu małemu synkowi. Opowiada jak straszliwa jest Zła Mycha. Gdy ojciec zasypia, ciekawy berbeć postanawia jej poszukać w lesie. Wcale się jej nie boi i co więcej, nie dowierza w jej istnienie!

Spotyka na swej drodze dobrze znanych z pierwszej części bohaterów, aż wreszcie spotyka wreszcie Mysz. Jest mała i bezbronna. Tak jak sądził, cała ta legenda to bzdury!

Sprawdźcie czy Mysz poradzi sobie i z nim Dobra zabawa gwarantowana!