Godziny otwarcia świetlicy szkolnej dzień tygodnia
11.30 - 15.00 wtorek
12.20 - 15.00 poniedziałek

Regulamin świetlicy szkolnej

1. Świetlica zapewnia dzieciom zorganizowaną opiekę wychowawczą, pomoc w nauce oraz tworzy warunki do nauki własnej, rozwija zainteresowania własne i uzdolnienia wychowanków.
  2. Świetlica szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 8.00 oraz od 11.30 do 16.30.
  3. Zajęcia w świetlicy prowadzone są w grupach wiekowych oraz zróżnicowanych pod względem wiekowym.
  4. Rodzice (prawni opiekunowie) pisemnie zgłaszają chęć skierowania dziecka do świetlicy szkolnej z dokładnym zaznaczeniem czasu jego pobytu w świetlicy.
  5. Prawa uczestnika świetlicy:
    • prawo do wyboru zajęć zgodnie z zainteresowaniami
    • korzystanie z pomocy wychowawcy w odrabianiu zadań domowych
  6. Obowiązki uczestnika świetlicy:
    • przestrzeganie Regulaminu Świetlicy
    • dbałość o porządek i wystrój świetlicy
    • poszanowanie sprzętu i wyposażenia świetlicy
    • kulturalne zachowanie się w trakcie zajęć
  7. Rodzice (prawni opiekunowie) ponoszą odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dziecko.

Ogólny plan świetlicy szkolnej

Świetlica szkolna ma spełniać głównie rolę opiekuńczą i wychowawczą. Oprócz zajęć świetlicowych uczniowie mogą spędzić czas wolny według własnego uznania czy odrobić lekcje przy wydatnej pomocy nauczyciela-wychowawcy. Zajęcia świetlicowe mają zapewnić dzieciom czas w sposób możliwie interesujący. Poprzez ich organizację pragniemy osiągnąć określone zmiany w zainteresowaniach, postawie i codziennych nawykach wychowanków.

Zadania ogólne Forma i metoda realizacji Termin realizacji

I Organizacja pracy świetlicy

1. Zaplanowanie pracy:
    • opracowanie regulaminu
    • opracowanie planu pracy
  2. Zaprowadzenie ewidencji uczniów:
    • sporządzenie list uczniów
    • zapoznanie uczniów z regulaminem oraz zasadami obowiązującymi na świetlicy

Październik 2014

II Wspomaganie rozwoju umysłowego ucznia.

1. Zorganizowanie pomocy i warunków uczniom w przygotowywaniu się do zajęć szkolnych, odrabianiu prac domowych
  2. Wykorzystanie zajęć świetlicowych do kompensowania braków z wiedzy szkolnej
  3. Nawiązanie współpracy z biblioteką szkolną mającą na celu uzmysłowienie uczniom, że poza podręcznikami szkolnymi są inne źródła informacji z których można korzystać
  4. Nawiązanie współpracy z wychowawcami klas

Wg potrzeb – cały rok

III Troska o psychiczne i fizyczne zdrowie uczniów.

1. Zapewnienie odpowiednich warunków do racjonalnego wykorzystania czasu wolnego
  2. Podnoszenie wiedzy uczniów w zakresie:
    • znajomości przepisów dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze, korzystania z urządzeń elektrycznych, zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych
    • higieny osobistej i jej wpływu na własne zdrowie
    • zdrowego odżywiania, aktywnego spędzania wolnego czasu
    • prawidłowej organizacja planu dnia
    • relacji międzyludzkich (w szkole, w domu)
    • radzenia sobie w sytuacjach stresowych, konfliktowych
    • pokonywania własnych niedoskonałości
    • asertywności i nabywania pewności siebie
    • kulturalnego zachowania się
    • tradycji świątecznych

Na bieżąco

IV Rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań twórczych.

1. Wykonywanie przedmiotów użytkowych i ozdobnych dla potrzeb świetlicy
  2. Wykonywanie elementów dekoracyjnych
  3. Udział w grach planszowych, logicznych, grach sportowych, indywidualnie i zespołowo
  4. Rozwijanie aktywności plastycznej i technicznej, posługiwanie się różnymi technikami plastycznymi do wyrażania własnych przeżyć i spostrzeżeń

Wg potrzeb – cały rok

V Doskonalenie pracy nauczyciela świetlicy.

1. Wykorzystywanie technologii komputerowej i informacyjnej adekwatnej do potrzeb własnych i świetlicy
  2. Systematyczne zapoznawanie się z literaturą przedmiotu

Na bieżąco