Programy profilaktyczne

Rok szkolny 2014/2015

1. Trzymaj formę Beata Magdziak pobierz
2.

Narodowy  program zwalczania chorób nowotworowych

Papierosy - nie, dziękuję

Beata Magdziak pobierz
4.   Wspólne przedsięwzięcia z Krajową Izbą Diagnostów Laboratoryjnych w Warszawie Beata Magdziak
Bożena Lotycz

PAPIEROSY - NIE , DZIĘKUJĘ

W ramach działań wynikających z przystąpienia do szkół promujących zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem w ostatnim tygodniu listopada pielęgniarka szkolna – pani Bernadeta Radoń – przeprowadziła pierwsze zajęcia na w/w temat w poszczególnych klasach .
Celem zajęć było :
- przekazanie wiedzy dotyczącej skutków zdrowotnych palenia tytoniu ,
- uświadomienie przyczyn , dla których młodzi ludzie palą papierosy ,
- przekazanie informacji na temat dymu tytoniowego ,
- wyjaśnienie pojęcia – bierne palenie
– i uświadomienie konsekwencji zdrowotnych , jakie ono niesie.
Pani pielęgniarka pogadankę wzbogaciła materiałami ze źródeł multimedialnych i rozsypanką tematyczną .
Na zajęciach uczniowie :
- dowiedzieli się , do jakich negatywnych dla zdrowia konsekwencji (bezpośrednich i odległych ) może prowadzić palenie tytoniu ,
- zrozumieli , dlaczego palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia zarówno dla osób palących czynnie , jak i biernie.

Beata Magdziak

WYSTRZEGAJ SIĘ OTYŁOŚCI .
W miesiącu styczniu kontynuowano zajęcia wynikające z przystąpienia do szkół promujących zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem.
Pielęgniarka szkolna – p.Bernadetta Radoń -poruszyła temat nadwagi i otyłości , które po paleniu tytoniu są drugim czynnikiem rozwoju chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy , chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych.
W Polsce odsetek ludzi otyłych wzrasta . Obecnie dotyczy aż około 22% społeczeństwa.
Celem zajęć było :
- uświadomienie przyczyn nadwagi i otyłości,
- zwrócenie uwagi na przyzwyczajenia żywieniowe , które przeszkadzają w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała ,
- uświadomienie znaczenia zdrowego odżywiania się i utrzymania prawidłowej masy ciała .
Na zajęciach uczniowie wysłuchali pogadanki , układali rozsypankę tematyczną , dzielili się swoimi spostrzeżeniami i uwagami.
Dzięki zajęciom uczniowie dowiedzieli się :
- co to jest nadwaga , a co otyłość ,
- czym są nawyki żywieniowe ,
- jakie nawyki żywieniowe sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała ,
- dlaczego zdrowe odżywianie i utrzymanie prawidłowej masy ciała jest tak ważne.

Beata Magdziak

Celem głównym programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów.
Cele szczegółowe to :
integracja grupy ,
ukazanie funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego potrzeb,
uczenie rozpoznawania odczuć przeżywanych w trudnych sytuacjach.
Zajęcia prowadzone są warsztatowo.
Program składa się z pięciu modułów :
1.Poznajmy się bliżej .
2.Laboratorium ciała .
3.Naucz się mówić „ nie ‘.
4.Znajdź właściwe rozwiązanie .
5.Uwierz w siebie .
O realizacji programu zostali poinformowani rodzice na wywiadówkach .

Odpowiedzialni – Anna Pałys , Lidia Kapłon

W miesiącu wrześniu , w ramach kontynuacji projektu edukacyjnego „ Trzymaj Formę ‘’ w każdej z klas gimnazjum , pielęgniarka szkolna – pani B. Radoń- przeprowadziła lekcję o zdrowiu . W ramach działań Fundacji Banku Ochrony Środowiska powstał prozdrowotny program „ Aktywnie po zdrowie ‘’. „ Śmietnik w mojej głowie ‘’ to seria filmów edukacyjnych o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Młodzież klas pierwszych obejrzała po raz pierwszy część z tych pozycji. Młodzież klas drugich i trzecich kontynuowała omawianie serii. Pani pielęgniarka omawiała problemy w nich poruszane . Filmy są krótkie , treściwe i w ciekawy sposób przybliżają uczniom sprawy zdrowia. Seria tych lekcji będzie odbędzie się jeszcze na wiosnę.

Uczniowie klas pierwszych realizują program profilaktyki palenia tytoniu „ Znajdź właściwe rozwiązanie ‘ . W pracę nad programem zaangażowani są : Państwowa Inspekcja Sanitarna i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu. Celem głównym programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów. Cele szczegółowe to : integracja grupy , ukazanie funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego potrzeb , przekazanie wiadomości o zachowaniach asertywnych , umacnianie poczucia własnej wartości , uczenie rozpoznawania odczuć przeżywanych w trudnych sytuacjach. Zajęcia prowadzone są warsztatowo. Program składa się z pięciu modułów :
1.Poznajmy się bliżej .
2.Laboratorium ciała .
3.Naucz się mówić „ nie ‘.
4.Znajdź właściwe rozwiązanie .
5.Uwierz w siebie .
O realizacji programu zostali poinformowani rodzice na wywiadówkach .

18 września 2014r. w Zespole Szkół w Rokietnicy odbyły się warsztaty w ramach programu wychowawczo- profilaktycznego ,,Spójrz inaczej”. Warsztaty prowadzone były przez specjalistów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu. Zajęcia te stanowiły część projektu, ,Prewencja przemocy” realizowanego w ramach Programu Osłonowego, ,Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”, w okresie od 27.08.2014r. do 30.11.2014r.Uczstnikami warsztatów byli gimnazjaliści z klasy Ib.
W trakcie pierwszej części zajęć realizowane były następujące tematy:

• Co to jest złość?
  • Co robisz ze swoją złością?

Uczniowie w trakcie zajęć mieli możliwość uświadomienia sobie czym jest złość, poznania sposobów jej wyrażania oraz jej skutków. Próbowali także odnaleźć, nazwać i określić własny sposób wyrażania złości i porównać go z innymi. Warsztaty ponadto były okazją do uczenia się zdrowych sposobów wyrażania złości. Po zakończonych zajęciach uczniowie otrzymali drobne upominki do piórnika.
Pierwszakom bardzo spodobały się zajęcia i z niecierpliwością czekają na drugą część warsztatów.

Lidia Kapłon