Twierdza i forty przemyskie – świadkowie walk o niepodległość Polski - wycieczka

27.04.2018 r. uczniowie klasy VII pod opieką nauczycieli: Bożeny Lotycz i Dariusza Balickiego, wzięli udział  w historycznej wycieczce po fortach i Twierdzy Przemyśl. Zwiedzili Fort I Salis Soglio w Siedliskach (fort artyleryjski jednowałowy) oraz dla porównania Fort XV Borek (fort pancerny). Historię fortów bardzo rzeczowo i z wielką pasją przekazywali zaprzyjaźnieni już z siódmoklasistami panowie: WIESŁAW PEŁECH i JULIAN SMUK z Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół  Dobrego Wojaka Szwejka. Nasi mili przewodnicy oprowadzili uczniów po fortach ,omówili je jako przykłady budowli o charakterze obronnym, opowiedzieli o walkach o Twierdzę Przemyśl podczas I wojny światowej. Przedstawili też sytuację żołnierzy - obrońców twierdzy. Podczas pobytu w strefie przygranicznej spotkaliśmy funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy zaprezentowali uczniom, jak wygląda ich praca.

Kolejnym punktem wycieczki był Przemyśl. Zaczęliśmy od zabytkowego dworca PKP, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia prywatnej poczekalni cesarza Franciszka Józefa I. Nasi przewodnicy podczas spaceru po Przemyślu ukazywali niebanalne miejsca i zakamarki miejskie, ubarwiając ich historie anegdotami i ciekawostkami. Po doznaniach duchowych i artystycznych, na zakończenie naszej wyprawy nastąpiła chwila relaksu w cukierni Fiore i smaczne lody.

Uczestnicy kierują serdeczne podziękowania dla p. Zdzisława Welszynga, który wydatnie pomógł w organizacji wycieczki.