„100 wierszy na stulecie Niepodległej”- konkurs recytatorski w kl. VI

W XXI w. -  czasach komputerów, laptopów, smartfonów i niezwykłych osiągnięć technicznych - „Ojczyzna” - to takie niemodne słowo...

Czy uczeń szkoły podstawowej zapomina lub nie chce pamiętać o patriotyzmie, miłości do kraju, za który wielu rodaków oddało życie?

Uczniowie klasy VI , po zapoznaniu się na lekcji j. polskiego z interpretacją wiersza Cz. Miłosza pt. „W mojej ojczyźnie”, samodzielnie w domu, w różnych źródłach poszukali  wierszy o ojczyźnie i na kolejnej lekcji, zaprezentowali je w klasie, czytając wybrane utwory. Następnie nauczyli się na pamięć wybranego  przez siebie wiersza  i deklamowali go w klasie.
Najchętniej prezentowano „Hymn o miłości ojczyzny” I. Krasickiego i „Polska” R. Przymusa. Jury, w skład którego wchodziła cała klasa, pod okiem polonistki zadecydowała, że na wyróżnienie zasługuje deklamacja: Darii Wiśniewskiej, Michała Napory i Jakuba Kozioła,  ładnie z pamięci mówili również: Karolina Pich i Dawid Sykała. Należy podkreślić, że uczniowie na tę okoliczność odświętnie się ubrali, dając tym samym wyraz szacunku dla tematyki konkursu.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez szóstoklasistów  wiersze,  nawiązujące do historii naszego kraju, wydobędą tę iskierkę miłości do Ojczyzny… .