Konkurs na pisankę

Centrum Kulturalne w Przemyślu ogłasza po raz dwudziesty konkurs na pisankę. Zależy nam na ochronie i wyszczególnieniu osobliwej dziedziny sztuki ludowej, jaką są pisanki, co służy podkreśleniu dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Do udziału w konkursie zapraszamy osoby posiadające umiejętności wykonywania pisanek metodami tradycyjnymi oraz współczesnymi, jednak nawiązującymi do tradycyjnego wzornictwa i kolorystyki. Zasięg konkursu obejmuje powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski, przeworski, łańcucki, leżajski. Pisanki powinny być wykonane na jajkach naturalnych, nie dopuszcza się wykorzystywania półproduktów w postaci gotowych jaj plastikowych i styropianowych oraz nanoszenia gotowych wzorów. Należy wystrzegać się niepotrzebnych, zbędnych ozdób takich jak: sztuczne perły, plastikowe złociste kuleczki, taśmy pasmanteryjne, blaszki. W ramach konkursu mieści się także kategoria „Mistrz-Uczeń”, skierowana do dzieci i młodzieży wykonującej pisanki. W ten sposób pragniemy zachęcić do przekazywania umiejętności pisankarskich młodemu pokoleniu. Chcąc zachować autentyczną formę przekazu umiejętności prosimy przygotować do konkursu pisanki Mistrza w ilości 10 sztuk oraz Ucznia w ilości 5 sztuk. W kategorii „Mistrz-Uczeń” oceniany jest Uczeń, zaś Mistrz jest oceniany w kategorii dla dorosłych. Wszystkie zgłoszone do konkursu pisanki będą prezentowane podczas „Kwietnej Niedzieli” Jarmarku Rękodzieła Ludowego, który odbędzie się 14 kwietnia br. w Klubie „Piwnice” Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
W związku z tym prosimy o dostarczenie pisanek w koszyczku – do ozdoby używając najprostszych akcesoriów zgodnych z tradycją np. serwetki, bukszpan, barwinek. Nie zapominajmy iż wyeksponowane mają być pisanki.

Pisanki na konkurs wraz z kartą zgłoszenia należy dostarczyć do Działu Dziedzictwa
i Edukacji Kulturowej (II piętro) Centrum Kulturalnego w Przemyślu w dniach:

• 8 kwietnia br. (poniedziałek) w godz. 8.00 – 16.00
  • 9 kwietnia br. (wtorek) w godz. 10.00 – 18.00

Istnieje także możliwość dosłania pisanek na nasz adres.

Rozstrzygnięcie konkursu na pisankę nastąpi 14 kwietnia 2019 r. podczas „Kwietnej Niedzieli” Jarmarku Rękodzieła Ludowego na który już dziś serdecznie zapraszam.

Bliższych informacji dotyczących konkursu udziela p. Agata Hemon – Kierownik działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej CK, tel. 16 678 20 09 wew. 534, tel. kom. 799 255 649
e-mail: a.hemon@ck.przemysl.pl.

Karta zgłoszenia plik pdf

Regulamin i cele konkursu plik pdf