KRAKÓW - ŚLADAMI JANA PAWŁA II

KRAKÓW  - ŚLADAMI JANA PAWŁA II

Mój Kraków, miasto mojego życia, miasto naszych dziejów…” – Karol Wojtyła

Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, stał się w tym roku celem naszej wycieczki. Królewskie miasto przywitało nas  28 października 2019r serdecznie mnogością zabytków, niezwykłym klimatem i piękną pogodą. Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się pomnikom i jesiennej przyrodzie. Po mieście oprowadzał nas pan przewodnik, który pomagał nam odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając naszą uwagę na najciekawsze elementy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Barbakanu poprzez Planty. Uczniowie zostali przebrani w elementy strojów średniowiecznych. Następnie przeszliśmy przez Rynek Główny, Sukiennice, podziwialiśmy Bramę Floriańską.Rynek Główny zaprezentował nam piękne Sukiennice, w których mieszą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Często mijały nas dorożki konne, towarzyszyły nam też gołębie, a także wysłuchaliśmy hejnału, po zakończeniu którego z radością i podziękowaniem pomachaliśmy hejnaliście.Byliśmy z wizytą w Collegium Maius – najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie o określonych godzinach można usłyszeć pieśń akademicką „Gaudeamus Igitur” wygrywaną przez zabytkowy zegar. Byliśmy również pod Pałacem Biskupów Krakowskich  ze słynnym oknem papieskim. Niebywałą atrakcją dla dzieci było zejście Smoczą Jamą pod pomnik  Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem oraz zakup pamiątek.Następnie pojechaliśmy do Łagiewnik-   Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.W drodze powrotnej wstąpiliśmy do MC Donalda na ciepły posiłek.Wycieczka bardzo się podobała. Była ona dla wszystkich dużym przeżyciem. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. Przekonaliśmy się, że odpoczywając i bawiąc się, możemy także wzbogacać naszą wiedzę.

Uczniom w charakterze opiekunów towarzyszyły: Pani Bożena Lotycz, Pani Elżbieta Koprowicz, Pani Magdalena Dyl, Pani Alicja Brudek , Pani Agnieszka Welszyng i Pan Dariusz Balicki.