Poznajemy dziedzictwo kulturowe regionu – Kościół Parafialny w Rokietnicy

Poznajemy  dziedzictwo kulturowe regionu – Kościół Parafialny w Rokietnicy

Uczniowie z kl. V, VI, VII i VIII wraz z nauczycielami i wychowawcami 3 października 2019 r. udali się na nietypową wycieczkę… do Kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja i MB Częstochowskiej w Rokietnicy, który sąsiaduje ze szkołą. Świątynia od 3 lat jest w remoncie, ale pewne  prace są już zakończone i właśnie te efekty uczniowie i pedagodzy mogli obejrzeć. Pierwsze, co zobaczyli wchodzący, to przestrzeń, biel i piękny ołtarz, który przykuwa uwagę nie tylko wielkością, kształtem i kolorem, ale licznymi złoceniami. Ksiądz proboszcz ciekawie opowiadał o technice nakładania złota na tabernakulum i poszczególne części ołtarza.  Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali pogadanki księdza proboszcza o historii kościoła, o jego początkach z 1404 r.  o tym, że pod kościołem są krypty z XV w. i w jaki sposób je zabezpieczono przed zniszczeniem. Zebrani podziwiali również ozdobne, gotyckie sztukaterie, które przed wiekami wykonywano ręcznie, a obecnie odnowione -  podkreślają urok świątyni. Uczniowie nie dowierzali,że ich kościół jest taki stary a  teraz, mimo iż remont nie jest zakończony,  prezentuje się tak pięknie. Podziw wzbudziły również odrestaurowane drzwi prowadzące do zakrystii, które pamiętają jeszcze czasy najazdów tatarskich na świątynię, a wszelkie uszkodzenia widniejące na drzwiach są świadkami tragedii, które miały miejsce w tamtych czasach. Wszyscy oglądający byli zgodni,że po zakończeniu prac remontowych rokietnicka świątynia będzie najpiękniejsza na Podkarpaciu.