,,Rak nie boli – dbaj o siebie i żyj”

,,Rak nie boli – dbaj o siebie i żyj”- pogadanka na temat profilaktyki raka piersi i szyjki macicy dla rodziców.

W dniu 20 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy  w czasie spotkania  z rodzicami miała miejsce prelekcja pt. :,,Rak nie boli, dbaj o siebie i żyj” ,dotycząca profilaktyki raka piersi i szyjki macicy przeprowadzona przez panie  z Medyczno- Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu adresowana do mam naszych uczniów. Pani Janina Jarocka –Głowacz i Pani  Ryszarda Hataś  mówiły o głównych czynnikach rakotwórczych wpływających na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy ,wśród których wymieniły: palenie tytoniu; uwarunkowania genetyczne; dietę i sposób odżywiania; zakażenia i wirusy; ryzykowne zachowania seksualne oraz dzietność; nadużywanie alkoholu oraz zanieczyszczenie środowiska.

Prowadzące starały się uświadomić uczestniczkom spotkania, że aby zadbać o siebie, nie trzeba wiele. Wystarczy wizyta kontrolna  u lekarza ginekologa i badanie cytologiczne  co najmniej raz w roku oraz poprawnie wykonane samobadanie piersi , które można zrobić w ciągu kilku minut.

Panie demonstrowały, jak takie badanie poprawnie wykonać.  Pokazywały zmiany , które zaniepokoić powinny każdą kobietę  oraz wskazywały drogę postępowania w razie jakichkolwiek  podejrzeń czy wątpliwości.

W trakcie spotkania każda z pań mogła praktycznie poćwiczyć na manekinie oraz palpacyjnie wyczuć zmiany, które pojawić mogą się w razie zachorowania.

Spotkanie z rodzicami było kontynuacją akcji ,,RE-(CYC) – LING”, która prowadzona była w naszej szkole w październiku wśród młodzieży.  Polegała ona  na zbiórce biustonoszy w ramach działań profilaktycznych stowarzyszenia Polskich Amazonek Ruchu Społecznego oraz kampanii DOTYKAM = WYGRYWAM.

Akcja ta prowadzona jest po to by edukować od najmłodszych lat  i zaszczepić dziewcząt i  młodych kobiet zdrowe nawyki , które wpłyną na zmianę statystyk mówiących o tym, że co roku prawie 1/3 kobiet umiera z powodu zbyt późnego wykrycia choroby.