,,SZKOŁA PAMIĘTA”

Uczniowie  Szkoły Podstawowej w Rokietnicy z dużym zaangażowaniem włączyli się do ogólnopolskiej akcji MEN ,,Szkoła pamięta”. Głównym celem akcji było przywracanie pamięci  lokalnym bohaterom i ważnym dla społeczności wydarzeniom. Ostatnie dni października, Święto zmarłych i Zaduszki to czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby, zapalamy znicze i wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. W roku ważnych wydarzeń: 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ważnym jest  uwrażliwianie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, najbardziej tych, którzy są związani z historią naszej miejscowości, gminy, regionu.  Ósmoklasiści zainspirowani i kierowani przez nauczyciela historii  Bożenę Lotycz podjęli się przeprowadzenia szeregu działań w ramach akcji. Wyczyścili obelisk upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej z ziemi rokietnickiej: Stanisława Lepszego i Marcelego Niemczyckiego. Na cmentarzu parafialnym nawiedzili groby nauczycieli, księży, ostatnich właścicieli Rokietnicy i przede wszystkim zbiorową mogiłę 45 mieszkańców Rokietnicy – ofiar pacyfikacji wsi  8 marca 1943 r.  Na terenie szkoły rozpropagowali i przeprowadzili zbiórkę biało – czerwonych zniczy dla Polaków zasłużonych dla Ojczyzny i jej wolności, spoczywających na lwowskich nekropoliach. Ta akcja spotkała się   z dużym odzewem ze strony dyrekcji, nauczycieli i uczniów, szczególnie tych najmłodszych.  28. października uczniowie kl. IV, V i VII wzięli udział w wycieczce historycznej do Krakowa, śladami Patrona szkoły   św. Jana Pawła II. Zaś 30. października uczniowie z kl. VIII wyemitowali na antenie szkolnego radiowęzła okolicznościową audycję „Polskie Zaduszki”.