„Teatr – aktywna refleksja nad samym sobą”

„Teatr – aktywna refleksja nad samym sobą” - te słowa XVIII w poety są aktualne i w XXI w, dlatego uczniowie z naszej szkoły co roku uczestniczą w wyjazdach na spektakle teatralne. Kontakt z żywą sztuką na deskach teatru rozwija umiejętności literackie, jest dobrą formą powtórzenia treści omawianych lektur oraz przypomina o dydaktycznym charakterze utworów.

Uczniowie z kl. VII i VIII wraz z wychowawcami 21 XI 2019 r. oglądali w MOK -u w Jarosławiu sztukę pt. „Janowym piórem”w wykonaniu aktorów z Teatru Artenes z  Wrocławia. Była to okazja do przypomnienia sobie  problematyki omawianych na lekcji  fraszek, pieśni, trenów Jana Kochanowskiego. Przedstawienie  uzmysłowiło uczniom, że twórczość renesansowego poety z Czarnolasu jest aktualna, bowiem ludzkie uczucia: radość, smutek, zaduma, ból, cierpienie są niezmienne. Spektakl „Janowym piórem”pozwolił spojrzeć na Mistrza z Czarnolasu jak na człowieka ,który żył, myślał, kochał i cierpiał jak my wszyscy.

Z kolei 25 XI 2019 r. uczniowie z kl. IV i V wraz z wychowawcami udali się do CK w Przemyślu na przedstawienie pt. „Opowieści Białego Mustanga”. Na tle pięknej scenografii śledzili losy młodego Indianina, który musiał pokonać wiele niebezpieczeństw, aby poślubić ukochaną  córkę Ducha Górskich Wodospadów.  Spektakl zakończył się piosenką pt. „Jeden świat wokół nas”, która zawiera przesłanie: każdy człowiek, bez względu na kolor skóry ma prawo do wolności, a przemoc rodzi łzy i cierpienie.