,,Wspomnienie…”

Święto Zmarłych to dzień, który skłania do refleksji nad przemijaniem i do zadumy. Myślami wracamy do bliskich nam osób, których  dzisiaj wśród nas już nie ma. Czy wśród nich pojawią się postaci nieżyjących już nauczycieli rokietnickiej szkoły, którzy przewinęli się  w naszym życiu?

Nauczycieli, którzy nas nie tylko uczyli i wychowywali, ale też cieszyli się z pierwszej napisanej przez nas  litery i pierwszej samodzielnie przeczytanej  książki, którzy ukradkiem ocierali płynące po policzku łzy, gdy opuszczaliśmy mury tej szkoły. Byli dumni z naszych osiągnięć i sukcesów życiowych, przeżywali też nasze  porażki.

Byliśmy cząstką Ich życia, nie mieli wakacji ani ferii od myślenia o nas. Czy Oni byli cząstką naszego?

Niechaj starsze i młodsze  pokolenie absolwentów rokietnickiej szkoły wspomni  w najbliższych dniach  swoich nauczycieli, westchnie w zadumie, zapali znicz na mogiłach tych, którzy odeszli.

Spoczywają na rokietnickim cmentarzu:

ś.p. Józefa Twardy 1956-2019r.

nauczyciel matematyki i fizyki w latach 1978 do 2007  pierwszy dyrektor Gimnazjum w Rokietnicy w latach 1999-2007

ś.p. Genowefa Banachowska  zm. 1985r.

nauczyciel ,członek Gminnej Komisji Egzaminacyjnej, brała udział w tajnym nauczaniu  w czasie II wojny światowej

ś.p. Zofia Tereszkiewicz zm. 1993r.

nauczyciel języka polskiego

ś.p. Ignacy Strzelec 1891-1953r.

nauczyciel  i społecznik, inicjator budowy nowej szkoły w Rokietnicy, żołnierz Armii Krajowej, nauczyciel tajnego nauczania;  kierownik Szkoły Podstawowej w Rokietnicy w latach 1924-1939 oraz w latach 1944-1952

Pedagodzy  Szkoły Podstawowej w Rokietnicy, którzy spoczywają na cmentarzach w innych miejscowościach:

ś.p. Marian Nogaj 1939-2010 spoczywa na cmentarzu w Tuczempach

ś.p. Franciszek Gwóźdź   spoczywa na cmentarzu w Jarosławiu

ś.p. Emilia Serafin –spoczywa na cmentarzu w Leżajsku

ś.p. Henryk Kozubal

ś.p. Felicja Bielecka

ś.p. Maria Kulczycka

ś.p. Helena Chmura

ś.p. Jan Strzelec

ś.p. Kazimierz Gardzielik

ś.p. Wanda Matejska

ś.p. Gabryel Kowalski

PROŚBA DO WSZYSTKICH ABSOLWENTÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ  W ROKIETNICY:

Jeżeli ktoś z Państwa chciałby się przyłączyć do uczniowskiej akcji ,,Szkoła pamięta”, to proszę o przesyłanie kopii zachowanych zdjęć szkolnych i wspomnień o swoich nauczycielach z okresu nauki w rokietnickiej placówce (w formie listownej lub elektronicznej), które umieścimy na stronie internetowej szkoły.

email szkoły: gimrokietnica1@poczta.onet.pl