Zespół „ŚLĄSK” i „MAZOWSZE” – AMBASADOROWIE POLSKIEJ KULTURY

Zespół „ŚLĄSK” i „MAZOWSZE” –  AMBASADOROWIE POLSKIEJ KULTURY

Witajcie Świetliki


W tym tygodniu proponujemy poznanie polskich tańców narodowych

Zespół „ŚLĄSK” i „MAZOWSZE” –

AMBASADOROWIE POLSKIEJ KULTURY

  • Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” powstał w 1953 roku. Założycielem “Śląska” i jego dyrektorem artystycznym był profesor Stanisław Hadyna – syn śląskiego nauczyciela muzyki i znanego zbieracza pieśni ludowych. 
  • Nadrzędną ideą działania zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę.
  • Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów. Ma w swoim dorobku około 200 koncertów wykonywanych corocznie.
  • Zespół ma kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty.
  • Zespół jest prężnie działającą instytucją kultury.

  Posłuchajmy najbardziej znanych pieśni zespołu „Śląsk”:

Karolinka: https://www.google.com/search?q=Karolinka+zespol+slask&rlz=1C1AVNE_enPL649PL894&oq=Karolinka+zespol+slask&aqs=chrome..69i57j0i22i30.8893j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8    

Szła dzieweczka:

https://www.youtube.com/watch?v=dBl-ibBbvmo

Starzyk:

 https://www.youtube.com/watch?v=wvKnbFL0YXo

Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” to kulturowa wizytówka całego kraju.

  • Zespół powstał w 1948 roku
  • Założyciele zespołu –Tadeusz Sygietyński – kompozytor, miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska – jedna z najbardziej znanych aktorek
  • Melodie  śpiewane przez zespół pochodzą z 39 regionów etnograficznych Polski oraz z całego świata.
  • Mazowsze” to stuosobowa grupa artystów, 8 ton bagażu, 1500 kostiumów, 70 lat doświadczenia.
  • „Mazowsze” to 2,3 mln przejechanych kilometrów, 7 tysięcy koncertów i 23 mln widzów w 50 krajach na sześciu kontynentach
  • To koncerty w 168 miejscach Polski, to 213 tournée zagraniczne
  • Miliony widzów, tony bagażu- podczas każdego spektaklu prezentują ok. 20 tańców z różnych regionów Polski i przebierają się do10 razy – w sumie zabierają na jeden koncert ok. 1000 kostiumów.
  • Zespół jest wzorem dla nowo powstających inicjatyw artystycznych.. Odegrał ogromną rolę w ocalaniu zanikającego dziedzictwa i przezwyciężaniu kompleksu wsi wobec miasta.
  • „Mazowsze” wnosi do kultury europejskiej pierwiastek narodowej odrębności

  Kultowe pieśni zespołu :

Polskie tańce narodowe

Polskie tańce ludowe to część naszego dziedzictwa narodowego. W czasach zaborów polski taniec narodowy jednoczył polską kulturę. Dawał Polakom poczucie zakorzenienia, ciągłości i własnej wartości. Tańce narodowe stały się czynnikiem warunkującym zachowanie tożsamości narodowej. Dla poszczególnych regionów kraju charakterystyczne są różne tańce narodowe. Jest ich pięć: krakowiak, kujawiak, mazur, oberek, polonez. Czy wiesz jak wyglądają, jak brzmią, jak się je tańczy?  

Krakowiak

Żywy, polski taniec ludowy z okolic Krakowa, zaliczany do polskich tańców narodowych. W początkach swojego istnienia krakowiak był popularny wśród ludności wiejskiej, ale z czasem zawitał także pod dachy domów bogatych mieszczan i dworów szlacheckich, ogarniając teren całego kraju. Charakterystyczną cechę krakowiaka stanowią barwne stroje, które zawsze w szczególny sposób uświetniają tańce regionalne

Kujawiak

Taniec narodowy z Kujaw. Tańczony w tempie wolnym lub średnim, w takcie 3/4, wyróżnia się rytmem mazurowym. Muzyka charakterystyczna dla kujawiaka jest spokojna, miarowa, liryczna, nawet nieco smutna i monotonna, ale z elementami dynamicznymi. Jako polski taniec ludowy kujawiak łączy w sobie elementy tańca chodzonego i wirowego. Jego największa popularność przypada na przełom XIX i XX wieku.

Mazur

Taniec w żywym, dynamicznym tempie, pochodzący z Mazowsza. Mazur zadziwia bogactwem i różnorodnością elementów. Trzeba przyznać, że liczba figur i szybkie tempo to prawdziwe wyzwanie dla tancerzy, którzy muszą wykazać się niezwykłą zręcznością, a jednocześnie elegancją i fantazją, gdyż ten taniec narodowy w dużym stopniu zależy od własnej inwencji.

Obertas, czyli oberek

Szybki, wesoły, bardzo żywy taniec ludowy, w takcie 3/4. Oberek pojawił się pod koniec XVII wieku, a jego nazwa pochodzi od obracania się, które jest głównym elementem tego tańca. Zdecydowaną większość stanowią w nim ruchy wirowe, tancerze muszą wykazać się szybkością, lekkością, rozmachem. Zwany najszybszym tańcem narodowym.

Polonez

Polski taniec narodowy, który zyskał to miano w połowie XVII wieku. Ten taniec miał wiele nazw, m.in.: chodzony, łażony, wolny, okrągły, chmielowy. Obecna nazwa pochodzi z języka francuskiego: „polonaise” znaczy po prostu „polski”, więc najpierw poloneza określano jako „taniec polski”(„dance polonaise”), aż w końcu sam przymiotnik „polonaise” sprawił, że zaczęto go nazywać polonezem (XVIII w.). Polonez jest tańcem dostojnym i uroczystym, o metrum 3/4. Tancerze wykazują w nim opanowanie, spokój, płynność ruchów. Ten taniec narodowy to połączenie godności i wytworności, a jednak przy tym nie jest pozbawiony energii i pewnej dynamiki. Polonez to taniec dworski, mimo że prawdziwe źródło zaczerpnął z muzyki ludowej. W dalszym ciągu tańczy się go w czasie różnych uroczystości, najczęściej stanowi część otwierającą zabaw i balów, np. studniówek.

 

Dziękujemy za uwagę

Wychowawcy świetlicy