BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA

Przygotujmy się na święta.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Doskonałym sposobem na nie jest wspólne czytanie książek przy choince. Sięgnijcie po lektury poświęcone Bożemu Narodzeniu! Dzięki nim dowiecie się wielu ciekawostek na temat polskich tradycji, a może i zainspirujecie się do podjęcia innych świątecznych aktywności, takich jak gotowanie?

W oczekiwaniu na (naprawdę) pierwszą gwiazdkę

Pierwsze święta Bożego Narodzenia to niezwykłe przeżycie dla małego dziecka. Po jaką lekturę sięgnąć, aby opowiedzieć mu o tym wyjątkowym okresie? Dobrym pomysłem będzie wspólne przeczytanie książki sensorycznej Jano i Wito. Zapach świąt Wioli Wołoszyn i Przemka Liputa.  które Opowiada ona o przygotowujących się do świąt maluchach, które dopiero poznają otaczający je świat. Książka zawiera w sobie specjalne pachnące elementy, które wzbudzają zainteresowanie najmłodszych słuchaczy. Wspiera również rozwój mowy czynnej, jest więc znakomitym wyborem dla rodziców małych dzieci.

Świąteczne lektury dla starszych dzieci
W księgarniach dostępnych jest wiele książek poświęconych świętom Bożego Narodzenia. Pamiętajmy jednak również o pozycjach klasycznych – wśród nich znajduje się między innymi Choinka Juliana Tuwima, wzbogacona ilustracjami Piotra Fąfrowicza, która na pewno przypadnie do gustu czekającym na święta dzieciom.

Nieco starsi czytelnicy powinni zapoznać się z tytułem Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy. Na jej kartach znajdą świąteczne opowieści dla najmłodszych napisane m.in. przez Wandę Chotomską, Joannę Papuzińską, Ludwika Jerzego Kerna czy Grzegorza Kasdepke.

Książki dla ciekawskich
Święta Bożego Narodzenia to dla dziecka znakomita okazja do zadawania wielu pytań. Jeśli twoja pociecha chciałaby wiedzieć, dlaczego na stole znajduje się dwanaście potraw oraz co symbolizuje choinka, sięgnij po książkę Obrazki dla maluchów. Boże Narodzenie. Pozwoli ona poznać odpowiedzi na wiele pytań związanych ze świątecznymi tradycjami. Dzieci, które wolą tekst od ilustracji, na pewno zainteresują się książką Idą Święta Moniki Utnik-Strugały. Autorka w prosty sposób opisuje świąteczne tradycje i zwyczaje z całego świata. Bożonarodzeniowa lektura może być również znakomitą inspiracją do innych aktywności, takich jak na przykład pomoc rodzicom w kuchni. Cecylia Knedelek i Boże Narodzenie Joanny Krzyżanek zawiera mnóstwo ciekawych świątecznych przepisów dla najmłodszych kucharzy.

Boże Narodzenie najlepiej spędzić w rodzinnym gronie. Wykorzystajcie ten czas na wspólną lekturę książek, dzięki którym wasze dziecko lepiej pozna świąteczne tradycje i zwyczaje.

 

Książkę Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn" znają chyba wszyscy dorośli, a nasi trzecioklasiści czytają ją jako lekturę. Dziś proponujemy Wam szereg materiałów dla dużych i małych dotyczących "Dzieci z Bullerbyn" w opracowaniu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie:

Spektakl teatralny „Dzieci z Bullerbyn”

https://youtu.be/fI95fkxmHUI 

Audiobook 44 odcinki

https://youtu.be/k8bS5MR0B8g

Quizy i ciekawostki z książki „Dzieci z Bullerbyn”

https://www.pbw.edu.pl/lektury-quizy-i-ciekawostki/1629-dzieci-z-bullerbyn-astrid-lindgren

KSIĄŻKI NA GWIAZDKĘ

http://lustrobiblioteki.pl/2020/12/ksiazki-na-gwiazdke-pod-patronatem-lustra-biblioteki/

Po co czytać dziecku książki? Odpowiedź na to pytanie przygotował Instytut Książki na swojej stronie internetowej dedykowanej projektowi "Mała książka - wielki człowiek" :

Po co czytać? "Naszym zaproszeniem w świat literacki jest wybór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej.

Czytaj dziecku | Mała książka - wielki człowiek

Zabawy nigdy dość! Bo czymże jest życie bez uśmiechu? To jak dom bez książek
Tym razem proponuję Wam ciekawą grę przygotowaną w aplikacji Genial.ly przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu. Dziękujemy DBP!
Dobrej zabawy  

Kliknij w link

https://view.genial.ly/5fa28f49560aa70d72892941/game-basnie-andersena

Dzisiaj polecam Wam interaktywny czytelniczy kalendarz adwentowy, przygotowany w aplikacji Genial.ly przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Borowie:

https://view.genial.ly/5fc4f673b4ceef0d0bcffdd9/presentation-interaktywny-czytelniczy-kalendarz-adwentowy

 WIRTUALNE WYCIECZKI I SPACERY -MUZEA W POLSCE

Czasem trafiają się nam dni, kiedy nie chce się nic, a zwłaszcza zupełnie nie chce się wychodzić z domu w poszukiwaniu atrakcji. Często nie mamy też okazji odwiedzenia ciekawych miejsc, bo po prostu są za daleko, no i zima przecież.

Obecna sytuacja, gdy pozostajemy przymusowo w domach i niemal wszystko jest czasowo zamknięte, również uniemożliwia nam zobaczenie interesujących miejsc.

W tej sytuacji warto pamiętać o cudownej sile Internetu! Świetnym rozwiązaniem mogą być wirtualne spacery po atrakcyjnych miejscach! Wystarczy usiąść wygodnie samemu lub zaprosić do zwiedzania całą rodzinę i w zaciszu domowym odbyć wirtualną przechadzkę.

W naszym Mini Przewodniku Wirtualnych Atrakcji dla całej rodziny zapraszamy Was do ciekawych Muzeów w Polsce.

Gotowi? Czas więc rozpocząć spacer! Sami wybierzcie od czego zacząć i co Was interesuje! A w przyszłości może wybierzecie się tam osobiście?!

 Muzeum Powstania Warszawskiego

Z pewnością słyszeliście o tym Muzeum. Dzięki odwiedzeniu tego miejsca poznacie i lepiej zrozumiecie codzienność mieszkańców Warszawy w czasie Powstania warszawskiego, które było jednym z najbardziej bohaterskich czynów patriotycznych w historii naszego kraju.

Teraz Muzeum Powstania Warszawskiego poprzez profil FB łączy się również on-line i codziennie są wejścia na żywo z ekspertami, dzielącymi się swoją wiedzą i pasją. W programie: wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, lekcje historii on-line na różnych poziomach edukacji i wykłady historyczne.

Zapraszam na spacer po Muzeum.

https://www.google.com/maps/@52.2323689,20.9813058,2a,64.4y,39.48h,83t/data=!3m6!1e1!3m4!1sB2SXc5M6OloAAAQ7LvKntw!2e0!7i13312!8i6656

 Zamek Królewski w Warszawie

Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej. W 1980 Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1994 wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.

Zapraszam na spacer

https://www.ai360.pl/panoramy/85

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce to najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne sięgające swoimi początkami już średniowiecza. Przez całe stulecia była źródłem bogactwa kraju i materialnym fundamentem kultury – dzisiaj jest najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym. Kilkusetletnia eksploatacja złoża soli kamiennej ukształtowała obecny układ przestrzenny wyrobisk górniczych. Skryte pod miastem, usytuowane na dziewięciu poziomach, sięgają głębokości 327 m. Podziemna Wieliczka to blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór.

Kopalnia Soli w Wieliczce udostępniła Trasę Muzealną Muzeum Żup Krakowskich z podziemnymi komorami, w których znajdują się obiekty muzealne, a to wszystko w niezwykłym otoczeniu solnych rzeźb.

Zapraszam na spacer

https://www.ai360.pl/panoramy/278

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Poznaj wspaniałe wnętrza, meble i wystrój Zamku w Pszczynie. Zobacz wspaniały park i otoczenie zamkowe Muzeum mieści się w dawnej rezydencji magnackiej na Śląsku, w której zachowało się oryginalne wyposażenie i meble. Zamek jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Zapraszam na spacer

http://www.zamek-pszczyna.home.pl/wz/index.html

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Skorzystaj z okazji do zobaczenia ponad 200 eksponatów z historia lotnictwa! Modele eksponowane są w krajobrazie lotniska z początku minionego stulecia, we wnętrzach dawnych i stylizowanych przestrzeniach hangarowych.

Zapraszam na spacer

http://www.muzeumlotnictwa.pl/pano_zwiedzanie/wirtualne_zwiedzanie.php?w=p

Zamek krzyżacki w Malborku

Odkryj historię Krzyżackiego Zamku! Dowiedz się ciekawostek o losach tego największego zachowanego zamku średniowiecznego w Europie!

Zamek w Malborku, niegdyś siedziba mistrzów wielkiego zakonu krzyżackiego, dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji województwa pomorskiego. Jego historia jest naprawdę bogata i sięga aż XIII wieku!

Zapraszam na spacer 

https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=34844#69098/25,-1

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Panorama daje możliwość spaceru po dziedzińcu, kaplicy, oraz pałacu, gdzie w każdym pomieszczeniu możemy z bliska obejrzeć obiekty muzealne.

Zapraszam na spacer

http://zwiedzajlubelskie.pl/kozlowka

Zespół zamkowo-parkowy w Kórniku

Wirtualna wycieczka po Kórniku wyrusza spod miejskiego Ratusza, skąd przenosimy się do pałacu, malowniczo położonego na terenie parku, niedaleko Kórnickiego jeziora. Idąc alejką przy rogatkach z azaliami, promenadą ciągnącą się wzdłuż brzegu jeziora, przechadzając się ścieżkami wokół zamkowych obiektów architektonicznych, można napawać oko idyllicznymi widokami.

Zapraszam na spacer

http://zwiedzajlubelskie.pl/kozlowka

Na tym kończymy naszą wirtualną wycieczkę,  zapraszam na drugą część po feriach, a latem wybie