BIBLIOTEKA SZKOLNA WSPOMAGA WAS ZDALNIE

BIBLIOTEKA SZKOLNA WSPOMAGA WAS ZDALNIE

 BIBLIOTEKA SZKOLNA WSPOMAGA WAS ZDALNIE
Z LEKTURĄ SZKOLNĄ ZA PAN BRAT

  1. Kosik „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi „

Czas i miejsce akcji

Akcja książki rozpoczyna się 1 września, kiedy główni bohaterowie rozpoczynają naukę w nowej szkole - gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego. Ostatnie sceny rozgrywają się w drugi dzień świąt Wielkanocnych.

Głównym miastem wydarzeń jest Warszawa. Tam bohaterowie przebywają głównie w szkole, domach Felixa i Neta, kawiarni Zbędne Kalorie oraz biurowcu Silver Tower. Bohaterowie odwiedzają również okolice Zakopanego i zamek na Kociej Skale.

Gatunek

Książkę można zaklasyfikować jako fantastykę młodzieżową oraz powieść detektywistyczną. Przez przedstawienie zaawansowanych, niemożliwych do odtworzenia w rzeczywistym świecie technologii powieść bliżej ma do podgatunku science-fiction (fantastyka naukowa), jednak dzięki magicznym mocom, którymi posługuje się Nika, ma również elementy fantasy.

Problematyka

Książka jest określana jako polski odpowiednik serii J.K. Rowling i rzeczywiście ma z nią wiele wspólnego. Książki opowiadają o przygodach trójki bohaterów w nastoletnim wieku - dwóch chłopców i dziewczyny - których przyjaźń zapoczątkowało rozpoczęcie nowej szkoły. Obie serie można umieścić w gatunku fantastyce - Harry Potter jest fantasy, Felix, Net i Nika to science-fiction z elementami fantasy. Główni bohaterowie walczą ze złem - tym drobnym, pod postacią złośliwych kolegów, ale też większym, zagrażającym dużej ilości osób - konfrontują się z nim pod koniec książki.

Wątek główny Główną oś fabularną tworzy ciąg przygód trójki przyjaciół: Felixa, Neta i Niki. Chcą odkryć tajemnicę „Gangu Niewidzialnych Ludzi”. Wykorzystują do tego nie tylko zbudowane między sobą przyjacielskie relacje, ale i wiedzę z zakresu szeroko pojętych nauk przyrodniczych, z robotyką na czele. Szczególnie uaktywnia się Net, który dzięki programowi komputerowemu „Manfred”, stworzonemu przez ojca oraz swojej wiedzy matematycznej i informatycznej, przy współpracy Felixa i Niki, odkrywa tajemnicę „GNL”. Wątki poboczne Fabuła książki obfituje w wątki poboczne i epizodyczne. Dzięki temu świat głównych bohaterów jest bogaty, różnorodny i intrygujący.

Szkoła

Oprócz wątku Marcela i Rubena, starszych uczniów, będących postrachem szkoły, gimnazjum prezentowane jest w bardzo pozytywnym świetle. Po zajęciach szkoła oferuje szerokie spectrum kół zainteresowania, a biblioteka szkolna na tyle dobrze wyposażona jest w księgozbiór popularno-naukowy, że główni bohaterowie często tam zaglądają. Uczniowie uznają za niezwykle ciekawe lekcje z fizyki i biologii (szczególnie spodobały się im dodatkowe zajęcia z nauczycielem biologii, p. Butlerem, nazywanym przez Nikę „Obleśniakiem”). Na zajęcia z informatyki Net na pewno nie zgłosiłby się, bo, jak twierdzi, wyrzuciliby go za ataki śmiechu (tak był dobry z tej dziedziny). Ojcowie Neta i Felixa.

Doskonali informatycy, pracownicy naukowi, odkrywcy. Odgrywają ogromną rolę w przygodach dzieci (ojciec Felixa oddaje synowi swój „warsztat naukowy”, urządzony w piwnicy oraz przychodzi z pomocą w finale książki). Przyjaźń

Na czoło wysuwa się motyw relacji między trójką głównych bohaterów. Narrator wielokrotnie określa ich mianem „przyjaciele”. Bardzo szybko nawiązali ze sobą kontakt, tworząc niezwykle zgraną paczkę. Pomagają sobie, odwiedzają się, wspólnie oglądają filmy, mogą na siebie liczyć, mają do siebie ogromne zaufanie. Przyjaciele są dla siebie wsparciem w trudnych momentach. Pracują jako zespół wykorzystując największe atuty każdego z członków grupy. Chłopcy znając sekret Niki i nie chcą narażać jej

na dekonspirację nie angażują jej do udziału w najbardziej niebezpiecznych przygodach.

Uczciwość

W książce poruszany jest temat uczciwości. Chłopcy chcą wykorzystać technologię do oszukiwania na sprawdzianie. Nika jest temu przeciwna - nie bierze udziału w ich projekcie, woli dostać złą ocenę niż niezasłużenie dobrą. Nawet komputer buntuje się przeciwko nim uniemożliwiając ściąganie. Natomiast skarb znaleziony w podziemiach kościoła zostaje oddany do muzeum.

Walka ze złem

Tym złem jest oczywiście „Morten”, program, który uosabia wszelkie zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji. Jest nie tylko groźny, niebezpieczny i nieobliczalny, ale potrafi myśleć i wnioskować, znać myśli człowieka i przewiduje ludzkie reakcje. Jest wyraźnym ostrzeżeniem dla nas przed cyberprzemocą oraz niekontrolowanym rozwojem całej nowoczesnej technologii komputerowej.

Nowoczesna futurystyczna technologia

To świat cybernetyki: ściągawki do prac klasowych, maszyny latająco-szpiegujące, buty na „hopsasach”, „penetrator”, cybermucha, aparat do gaszenia zapałek, roboty (graficzne prezentacje tych wynalazków znajdują się na okładkach, wewnątrz książki). Świat ten jest fascynujący, a jednocześnie budzący przerażenie. Nasuwa się pytanie: jak daleko może posunąć się ingerencja sztucznej inteligencji w codzienność człowieka, w jego funkcjonowanie, prywatność, niezależność, suwerenność i możliwość samodzielnego decydowania o swoim losie i dokonanych wyborach?

 

Zhumanizowanie świata komputerów (element retardacji) W powieści Rafała Kosika dynamizm akcji zostaje opóźniony i zwolniony przez wprowadzenie elementów retardacji fabularnej (zwiększenie napięcia u czytelnika poprzez opóźnienie bądź zatrzymanie akcji utworu). Z jednej strony, powieść staje się w ten sposób bliska czytelnikowi (mówi o obrzędach rodzinnych, utrwalonych w tradycji oraz emocjonalnym związku Polaków z przeszłością, szczególnie wojenną), z drugiej – jest wyraźnym zaakcentowaniem, że mimo rozwoju techniki nic nie jest w stanie zastąpić człowieka i jego bogatego życia wewnętrznego. Babcia Lusia. Wprowadza do książki wątek historyczny, wydłużając czas fabularny. Opowiedziała dzieciom pewną historię z czasów II wojny (rozdział 4). Wątek babci Lusi ciekawie na moment zatrzymuje czytelnika „tu i teraz”, pokazując przy tym różnicę między zimnym i bezdusznym światem komputerów, a zwyczajną ludzką wrażliwością. Mikołaj. Jest to przykład wprowadzenia czytelnika w świat fantazji baśniowej (element fantasy). W Wigilię samotną Nikę odwiedza św. Mikołaj – ten „najprawdziwszy”. Odwiedził ją, bo – jak stwierdził – jest to sytuacja wyjątkowa. Dostała w prezencie nową zimową kurtkę z białym futerkiem. Już więcej nie będzie marzła podczas zimy. Mikołaj zabrał ją na przejażdżkę saniami. Poczuła nareszcie to, co nie było jej dane: podczas Świąt Bożego Narodzenia nie była sama. Po przeczytaniu tego fragmentu każdy niedowiarek uwierzy w św. Mikołaja.

Tradycje i obrzędy.

Obchodzenie świąt jest dla dziecka niezmiernie ważnym elementem wychowującym. Pomaga mu utożsamić się z rodziną. To wtedy czuje się ono bezpieczne i w sposób szczególny zintegrowane z najbliższym sobie środowiskiem. W powieści Kosika znalazło się więc miejsce na opis obrzędów bożonarodzeniowych, z wigilijnym karpiem, prezentami, choinką i św. Mikołajkiem oraz kolędami. Jest też okres przed Wielkanocą, a szczególnie Wielki Piątek, w którym zdarzyło się coś szczególnego, cudownego wręcz.

Narrator

Utwór Rafała Kosika jest klasyczną powieścią, narrator przyjmuje postawę obiektywnego, wszechwiedzącego obserwatora zdarzeń. Relacjonuje przebieg fabuły w 3. osobie liczby pojedynczej, zachowując formę czasu przeszłego

Przez pierwszych kilkadziesiąt stron narrator tak prowadzi czytelnika, że ma się wrażenie, iż rzeczywistość książki jest zwykłym odzwierciedleniem codziennego życia (odtworzenie realnych zjawisk i rządzących nimi praw, zwykłych codziennych czynności człowieka). Później świat realny nieco miesza się z światem nowoczesnej technologii. W pewnym momencie realizm rozmywa się. Dzięki jednak sprytnemu zabiegowi narracyjnemu, czytelnik przestaje być pewny, czy to, co się dzieje, jest tylko w książce. Ze zdumieniem zauważa, że fikcja staje się prawdą.

Test z lektury – „FNiN oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”

1. Jedna z tajemnic Niki to:

  1. bycie siostrą bliźniaczką,
  2. posiadanie dziwnych umiejętności,
  3. farbowanie włosów.
  4. obawa przed myszami,

2. Para szkolnych złodziejaszków to:

  1. Pompek i Prumcia,
  2. Aurelia i Lambert.
  3. Net i Felix,
  4. Marcel i Ruben,

3. Kiedy rozpoczyna się akcja powieści?

  1. w święto patrona szkoły
  2. w imieniny dyrektora,
  3. w dniu zakończenia roku szkolnego.
  4. w dniu rozpoczęcia roku szkolnego,

4. Jak nazywał się komputerowy przyjaciel bohaterów?

  1. Mateusz.
  2. Manfred,
  3. Eugeniusz,
  4. Zygmunt,

5. Jak ma na nazwisko Net?

  1. Polon,
  2. Mickiewicz,
  3. Słowacki.
  4. Bielecki,

6. Gdzie mieściła się kwatera główna bohaterów?

  1. w szkole, w piwnicy,
  2. w szkole, na 1. piętrze,
  3. w szkole, na strychu.
  4. w domu Niki,

7. Co było powodem spadku temperatury w kwaterze głównej?

  1. zima,
  2. pojawienie się duchów,
  3. dziura w dachu.
  4. otwarte okno,

8. Gdzie wybrali się uczniowie w czasie zimy?

  1. nad morze,
  2. na Mazury,
  3. w Beskidy.
  4. w Tatry,

9. Z jakim typem narracji mamy do czynienia w „FNiN”?

  1. trzecioosobowym, ale liczby mnogiej.
  2. trzecioosobowym,
  3. pierwszoosobowym,
  4. drugoosobowym,

10. Czego NIE odkryli bohaterowie w czasie zimowej wycieczki?

  1. niedźwiedzia albinosa,
  2. zajączka wielkanocnego,
  3. zdolności Niki.
  4. UFO,

11. Czym był skarb babci Lusi?

  1. bransoletą,
  2. pierścionkiem,
  3. plikiem pieniędzy.
  4. naszyjnikiem,

12. Para szkolnych złodziejaszków to:

  1. Pompek i Prumcia,
  2. Aurelia i Lambert.
  3. Net i Felix,
  4. Marcel i Ruben,

13. Felix, Net i Nika… są przykładem:

  1. powieści,
  2. opowiadanie,
  3. poezji,
  4. noweli.

14. Wychowawca/wychowawczyni głównych bohaterów uczy ich:

  1. matematyki,
  2. polskiego,
  3. biologii.
  4. historii

15. Kto odwiedził Nikę w Święta Bożego Narodzenia?

  1. Manfred,
  2. Święty Mikołaj.
  3. Felix i Net,
  4. tata,

16. Jedna z tajemnic Niki to:

  1. posiadanie dziwnych umiejętności,
  2. bycie siostrą bliźniaczką,
  3. farbowanie włosów.
  4. obawa przed myszami,

17. Jak ma na nazwisko Net?

  1. Polon,
  2. Mickiewicz,
  3. Słowacki.
  4. Bielecki,

18. Gdzie wybrali się uczniowie w czasie zimy?

  1. w Tatry,
  2. w Beskidy.
  3. nad morze,
  4. na Mazury,

19. Kiedy rozpoczyna się akcja powieści?

  1. w imieniny dyrektora,
  2. w dniu zakończenia roku szkolnego.
  3. w święto patrona szkoły
  4. w dniu rozpoczęcia roku szkolnego,

Bohaterowie

Świat bohaterów jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Z jednej strony są to przedstawiciele świata ludzi (środowisko szkolne, naukowcy, rodziny głównych bohaterów, wojsko) oraz roboty, maszyny, androidy – słowem, istniejący równolegle i ingerujący w losy człowieka świat fantazji naukowej, m.in. pomagający trójce tytułowych bohaterów program komputerowy, „Manfred” oraz czołowy antybohater, „Morten” – program sztucznej inteligencji, okradający banki, ukrywający się pod mylącą nazwą „Gang Niewidzialnych Ludzi”.

Felix Polon – trzynastoletni, szczupły, jasnowłosy chłopiec o piwnych oczach. Mieszka z rodzicami w domu na przedmieściach Warszawy. Jego tata jest wynalazcą, mama dyrektorem marketingu w dużym banku. Ma babcię Lusię, która zarówno z wyglądu jak i potrzeby karmienia dzieci jest typową babcią. Kiedy myśli obraca w dłoni wieczne pióro.

Net Bielecki – wysoki, chudy, z łańcuszkiem zwisającym przy pasku, z ciągle rozczochranymi ciemnoblond włosami. Jest bardzo inteligentny. Najlepiej radzi sobie z matematyką i informatyką. Usprawnia program swojego ojca dzięki czemu powstaje Manfret - sztuczna inteligencja, przyjaciel głównych bohaterów. Nie ma problemów z łamaniem zasad - chce, żeby program napisał z niego sprawdzian z geografii. Jest impulsywny - chciał odpłacić Celinie kiedy był przekonany, że wydała ich nauczycielom na zimowisku. Podoba mu się Nika.

Nika Mickiewicz – rude loki, duże, zielone oczy, chude nogi, lekko zadarty nos, nieco piegów. Charakterystyczną częścią jej ubioru są buty martensy. Mieszka sama w malutkim mieszkaniu. Udaje, że jej ojciec żyje, by nie przeniesiono jej do domu dziecka. Ma moce, przez które niektórzy uznali by ją za czarownice - może poruszać przedmiotami na odległość, używać telepatii, ma “przeczucia”. To ona przypomina chłopcom o nauce. Samotne życie nauczyło ją odpowiedzialności i przyczyniło się do dojrzałości ponad wiek. W przeciwieństwie do kolegów jest humanistką. Dużo czyta i czerpie z tego radość. Nie chce oszukiwać. Uczy się by mieć wiedzę, nie dla ocen. Jest zazdrosna o Aurelię, kiedy Net się do niej zaleca.

Manfred - sztuczna inteligencja. Stworzony przez ojca Neta, dokończony przez chłopca. Steruje sygnalizacją świetlną w Warszawie. Towarzyszy głównym bohaterom w przygodach podłączony do tabletu Neta. Jego fizyczna forma znajduje się w warszawskim ratuszu. Od mikołaja dostał robota, który pełni funkcję jego ciała.

Obok głównych bohaterów występują inni uczniowie, m.in.: rywalka Niki, Aurelia, podejrzliwy Lambert, zaprzyjaźniony z chłopcami Oskar, najwyższy w klasie Lucjan, Marcel i Ruben – postrach szkoły oraz nauczyciele gimnazjum, m.in.: dyrektor szkoły – Juliusz Stokrotka, nauczyciel biologii – Zenon Butler, nauczyciel fizyki – Antoni Czwartek, nauczyciel informatyki – Jerzy Wierszewski zwany „Eftepem”, polonistka – Jolanta Chaber (wychowawczyni klasy), matematyczka – Cecylia Bąk (sympatia dyrektora), historyk – pan „Cedynia” (to jego przezwisko).

Plan wydarzeń

  1. Kradzież w banku.
  2. Pierwszy dzień w gimnazjum – początek przyjaźni.
  3. Baza na szkolnym strychu.
  4. Zdemaskowanie szkolnych złodziejaszków.
  5. Pościg za furgonetką Gangu Niewidzialnych Ludzi.
  6. Prezentacja Manfreda.
  7. Rozwiązanie problemu korków w mieście.
  8. Nawiedzony strych.
  9. Nawiązanie kontaktu z duchami.
  10. Odnalezienie wraku samolotu.
  11. List do prezydenta Warszawy.
  12. Zamek na Kociej Skale – skarb księcia Świętopełka.
  13. Odnalezienie skrzyni ze skarbami zrabowanymi przez Niemców.
  14. Wizyta Świętego Mikołaja.
  15. Wigilijna wieczerza w domach Felixa i Neta.
  16. Ferie w Zakopanem.
  17. Szalony zjazd Niki.
  18. Akcja poszukiwawcza.
  19. Dziwne zdarzenia w lesie.
  20. Tajemnica Niki.
  21. Na tropie UFO.
  22. Tajny projekt pana Polona.
  23. Zeszyt profesora Kuszmińskiego.
  24. 50. piętro Silver Tower.
  25. Spotkanie z Mortenem.
  26. Walka o życie.
  27. Odzyskanie notatek profesora.
  28. Ostateczne starcie z szefem gangu.
  29. Przedświąteczna akademia szkolna – ośmieszenie Marcela.
  30. Transmisja z Marsa.
  31. Uhonorowanie Felixa, Neta i Niki.