BIBLIOTEKA SZKOLNA Z ŻYCZENIAMI DLA WSZYSTKICH KOBIET

BIBLIOTEKA SZKOLNA Z ŻYCZENIAMI DLA WSZYSTKICH KOBIET

Kobiety w literaturze polskiej.

Najciekawsze kobiece postaci literackie

Dzień Kobiet to doskonała okazja, aby przypomnieć, że kobieta niejedno ma imię! Mimo że każda epoka rządziła się swoimi prawami – obowiązywał w niej pewien kanon kobiecego piękna czy ściśle określone normy obyczajowe – na szczęście wiele pań, w tym postaci literackich, nie pozwoliło upchnąć się w sztywne ramy konwenansów. W hołdzie naszym ulubionym bohaterkom znanym z klasyki literatury polskiej publikujemy wpis, który przypomni o ich perypetiach i dokonaniach. Nie zawsze chlubnych, wszak nie ma ideałów, ale na pewno na tyle intrygujących, że książki z ich udziałem na stałe zapisały się w kanonie szkolnych lektur!

Pamiętajmy jednak, że w tym czasie kobieta zajmująca się pisaniem poezji była ekscesem, nie normą. Poetkom towarzyszyła atmosfera skandalu, często też ich twórczość opatrywano lekceważącymi etykietkami, jak na przykład „poezja kobieca” (a przecież wcześniej nikt nie mówił o „poezji męskiej”).

Poezja – dokument przemian socjokulturowych

Transformacja Europy, która nastąpiła po II wojnie światowej, jako jeden ze skutków przyniosła zmianę pozycji kobiety w społeczeństwie, pozostała jednak bez wpływu na stereotyp pisania i mówienia o kobiecej twórczości literackiej. Można wręcz odnieść wrażenie, że im silniejsza stawała się pozycja kobiet i im więcej miejsca ich twórczość zajmowała w światowym dorobku (Nagrody Nobla dla pisarek to przecież coś więcej niż tylko ustępstwo na rzecz politycznej poprawności), tym uporczywiej krytycy powielali i utrwalali męski punkt widzenia.
Okazało się, że łatwo jest uwielbiać kobietę podległą, trudno zrozumieć czy wręcz zaakceptować kobietę wchodzącą w partnerską relację z mężczyzną.   ....  czytaj dalej