VI Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych

8 czerwca wyznaczeni uczniowie z kl. VI i VII będą uczestniczyć wraz z Panią Dyrektor oraz Opiekunami Samorządu Uczniowskiego w VI Kongresie Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych, który organizowany jest przez Podkarpackie Centrum Mediacji, Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie w formule online.

Celem Kongresu jest między innymi.:

– prezentacja bezkonfliktowych metod rozwiązywania sporów,

– wyposażenie mediatorów szkolnych i rówieśniczych w wiedzę na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów,

– integracja środowiska mediatorów rówieśniczych.

Otwarcia Kongresu dokona Minister Edukacji i Nauki, Podkarpacki Kurator Oświaty, Lubelski Kurator Oświaty, Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji.

Kongres składa się z dwóch Modułów.

Moduł I – dla dyrektorów zawiera m.in.:

- prelekcję pt. „Postępowanie sądowe czy mediacja”?

- panel dyskusyjny „Czy warto mieć mediatora w szkole, szczególnie w dobie pandemii?

Moduł II – dla uczniów, nauczycieli rozpoczyna się wystąpieniem Mikołaja Pawlaka – Rzecznika Praw Dziecka, Małgorzaty Rauch – Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Następnie uczniowie wysłuchają:

- prelekcji: „Dlaczego warto korzystać z mediacji”

- sondażu przygotowanego przez uczniów VIII LO w Rzeszowie „Co wiemy o mediacjach”?

-symulacji mediacji przygotowanej przez uczniów

- zapoznają się z działalnością Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych.

Kongres zakończy panel dyskusyjny pt. „Czy warto mieć mediatora w szkole”?