SZÓSTOKLASIŚCI W PROJEKCIE EDUKACYJNYM „HARCERSTWO W WOJNIE Z BOLSZEWIKAMI”

SZÓSTOKLASIŚCI  W PROJEKCIE EDUKACYJNYM „HARCERSTWO  W WOJNIE Z BOLSZEWIKAMI”

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rokietnicy wzięła udział w projekcie „Harcerstwo  w wojnie z Bolszewikami", zainicjowanym przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu we współpracy z Fundacją Towarzystwo Projektów Edukacyjnych w Warszawie, pomysłodawcą projektu, oraz Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. W realizowanym od czerwca przedsięwzięciu z naszej szkoły uczestniczyły panie Lidia Kapłon, Bożena Lotycz i Magdalena Czado.
23. września 2021 r. w Muzeum Historii Miasta Przemyśla nastąpił uroczysty finał, na który udały się p. M. Czado i p. B. Lotycz oraz zainteresowani udziałem w projekcie uczniowie kl. VI: Amelia Bała, Julia Przepłata, Oliwia Lizun, Weronika Potoczny, Mateusz Lonc, Sebastian Pająk i Tomasz Winiarz.  Szóstoklasiści obejrzeli  wystawę poświęconą udziałowi Harcerstwa w wojnie z bolszewikami, a następnie wysłuchali ciekawego wykładu dra Lucjana Faca, który w interesujący sposób przybliżył zgromadzonej młodzieży temat obrony Zagórza (tzw. „Polskie Termopile”) oraz Płocka w 1920 roku. Następnie został wyświetlony film  w reżyserii Michała Szymanowicza prezentujący udział Harcerstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali książkę Grzegorza Skrzeczyńskiego pt. „Harcerstwo w obronie ojczyzny 1920”. Wyprawa szóstoklasistów do Przemyśla przebiegła w miłej i naukowej atmosferze. Uczniowie mieli możliwość obcowania z prawdziwą historią, wzięcia udziału w naukowym i kulturalnym wydarzeniu, przeżycia nowego doświadczenia edukacyjnego.

Po wernisażu i wykładzie uczniowie zwiedzili rynek w Przemyślu, a następnie udali się na wspólny posiłek do galerii handlowej. Po miłe spędzonym popołudniu wszyscy w doskonałych humorach wrócili do domów.