Akcja ,,Światełko pamięci dla Łyczakowa”

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rokietnicy w odpowiedzi na apel TVP Rzeszów przystąpiła do kolejnej edycji akcji ,,Światełko pamięci dla Łyczakowa”. Akcja organizowana jest przez polskie Radio Lwów i Konsulat Generalny RP we Lwowie. Telewizja Rzeszów jest koordynatorem tego przedsięwzięcia. „Światełko pamięci …” polega na zbiórce, głównie na Podkarpaciu, zniczy białych i czerwonych, które 1. listopada zapłoną  na polskich  cmentarzach na Kresach, tak znanych jak Łyczakowski, ale też małych i zapomnianych. ,, Ideą akcji jest pomoc dla Polaków z Kresów, upamiętnianie polskich pochówków za wschodnią granicą, ale też edukacja – przypomnienie,  a w przypadku najmłodszych, poznanie polskiej części historii Lwowa i dawnych ziem Rzeczpospolitej”- informuje TVP Rzeszów.
W szkolną zbiórkę zniczy w Rokietnicy zaangażowali się wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas z opiekunem p. Jadwigą Karpińską oraz szóstoklasiści  z wychowawcą p. Bożeną Lotycz i p. Magdaleną Czado. Do udziału w zbiórce zachęcała uczniów p. dyrektor Anna Żołyniak.
19. października delegacja z klasy VI: Martyna Karpińska, Julia Przepłata, Jakub Bąk – Gac, Kornel Kość i Wiktor Strzelec z paniami Bożeną Lotycz i Magdaleną Czado zawieźli zebrane znicze do Rzeszowa do siedziby  TVP3 Rzeszów. Transport zapewnił Wójt Gminy p. Witold Szajny.

Uczniowie mieli możliwość zwiedzić siedzibę lokalnej telewizji. Zobaczyli, jak wygląda studio nagrań oraz reżyserka. Dowiedzieli się, jak „od kuchni” wygląda praca w telewizji. Przywieźli piękne podziękowanie dla naszej szkoły za zaangażowanie i udział w akcji.

Duża ilość zniczy przyniesionych przez uczniów naszej szkoły świadczy o zrozumieniu i pięknej patriotycznej postawie, zarówno dzieci jak i ich rodziców.