Zakończona akcja „BohaterON – włącz historię!”

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rokietnicy wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii  BohaterON – włącz historię!”, mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Kampania jest realizowana od 2016 roku przez Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: „Pamięć – Edukacja – Pomoc”. Projekt realizowany jest pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Partnerem projektu jest Instytut Pamięci Narodowej.

Niezwykle ważna jest  promocja dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą. Osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie i życie w walce o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Szkolnym koordynatorem akcji była p. Bożena Lotycz. W ramach tegorocznej akcji na lekcjach historii w kl. IV- VIII oraz na lekcji edukacji społecznej w kl. III zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem  scenariuszy  i materiałów  zawartych w pakiecie edukacyjnym otrzymanym od organizatorów. Uczniowie poszczególnych  klas obejrzeli filmiki i wysłuchali audycji a następnie tworzyli oś czasu i  infografiki. Przygotowali też ścienną gazetkę tematyczną. Uczniowie uczestniczący w projekcie wykonali kartki z życzeniami dla Powstańców Warszawskich, które - przesłane do siedziby fundacji – zostaną doręczone Powstańcom.  Tematyka i forma  zajęć spotkała się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Przybliżyła im piękną kartę polskiej historii: Powstanie Warszawskie  i losy jej bohaterów. Udział w tych zajęciach był dla uczniów cenną lekcją patriotyzmu, zachętą do pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach i budzenia dumy narodowej.