„Z miłości do Ojczyzny”. 80. rocznica powołania Armii Krajowej.

„Z miłości do Ojczyzny”. 80. rocznica powołania Armii Krajowej.

Jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko, działające podczas II wojny światowej w okupowanej Europie. 14. lutego 2022 roku minie 80 lat od utworzenia Armii Krajowej.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich oddziałów konspiracyjnych  walczących o wyzwolenie się z niemieckiej i sowieckiej okupacji i odzyskanie przez Polskę suwerenności. 

Głównym zadaniem Armii Krajowej  było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS, gestapo i policji oraz zdrajców i prowokatorów. Przez szeregi podziemnej amii przewinęło się przez okres wojny ok. 450 tysięcy polskich patriotów. Pod koniec wojny służyło w niej 300 tysięcy żołnierzy.

W szeregach Armii Krajowej aktywnie działali również mieszkańcy Rokietnicy. Za swoją postawę i patriotyczny czyn zapłacili wysoką cenę: bezwzględni okupanci niemieccy zamordowali w pacyfikacji wsi 45 naszych rodaków.

Kulminacją wysiłku zbrojnego Armii Krajowej było trwające ponad dwa miesiące Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku. Po zakończeniu działań wojennych część żołnierzy AK podjęło nierówną walkę z Rosją Sowiecką, kolejnym okupantem Polski. Nazywamy ich Żołnierzami Niezłomnymi, Wyklętymi. Wielu z nich oddało swoje życie; byli mordowani, wywożeni na Syberię, więzieni, torturowani. Ci, którzy przeżyli, jeszcze wiele lat po wojnie byli prześladowani, szykanowani i nazywani zdrajcami przez służące Rosji komunistyczne władze Polski.

My żołnierze zawsze traktowaliśmy, że rocznica powołania Armii Krajowej  jest to nasze największe i najradośniejsze święto. Dlatego, że utworzenie podziemnej armii dawało iskierkę nadziei, że Polska jeszcze niepodległa powstanie, że nie wykreślą nas z mapy świata” – powiedział mjr Czesław Chociej, weteran AK z Białegostoku. Oddajmy wyraz swojego szacunku dla żołnierzy Armii Krajowej, która była wojskiem podziemnym skupiającym całe polskie społeczeństwo. Główną ideą jego powstania było odzyskanie niepodległości, a ta idea jest również i dziś bliska nam wszystkim. Armia Krajowa w największym stopniu zasługuje na naszą pamięć i cześć.

Zachęcam do obejrzenia wystawy,, Armia Krajowa”, zamieszczonej przez Instytut Pamięci Narodowej na stronie ipn.gov.pl, która przybliża historię powstania Armii Krajowej i jej działalność .

 https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/wystawy-elementarne/156868,Armia-Krajowa.html