„Zapłakała wieś cała”. 79. rocznica pacyfikacji Rokietnicy.

„Zapłakała wieś cała”. 79. rocznica pacyfikacji Rokietnicy.
  1. marca wpisał się w historię Rokietnicy jako dzień największej tragedii, która spotkała naszą miejscowość. Za działalność konspiracyjną w Armii Krajowej mieszkańcy zostali ukarani przez niemieckiego okupanta represyjną akcją pacyfikacyjną, której dokonali oprawcy z gestapo i ukraińscy nacjonaliści w 1943 roku. W pacyfikacji wsi życie straciło 45 mieszkańców Rokietnicy. Żałobą okryły się rodziny zamordowanych i cała rokietnicka społeczność.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rokietnicy kultywuje pamięć o tym dramatycznym dniu, obchodząc corocznie w zadumie rocznicę pacyfikacji. Także i w tym roku 8. marca szkoła zorganizowała uroczystości upamiętniające 79. rocznicę tego wydarzenia. Delegacja uczniów z kl. VII z Wicedyrektorem Szkoły p. Dariuszem  Balickim i nauczycielem historii p. Bożeną Lotycz złożyła okolicznościową wiązankę i zapaliła znicze na zbiorowej mogile pomordowanych w dniu 8. marca 1943 roku. Ks. Proboszcz Jacek Chochołek odprawił mszę św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja w intencji ofiar pacyfikacji.

Ciąg dalszy uroczystości rocznicowych odbył się w szkole podstawowej. Dyrektor p. Anna Żołyniak powitała przybyłych gości. Byli to: Wójt Gminy Rokietnica p. Witold Szajny, Przewodniczący Rady Gminy p. Edward Jakubas, radni Gminy Rokietnica, dyr. GCKiP p. Anna Bąk, kierownik GZEAS p. Wiesław Karpiński oraz rodzice uczniów klasy VI. P. Dyrektor przypomniała, że Szkoła Podstawowa pamięta o lokalnych bohaterach i co roku niezmiennie obchodzi rocznicę pacyfikacji wsi. Podkreśliła też potrzebę kultywowania pamięci i zachowania tradycji obchodów rocznicowych.

Uczniowie klasy VI oraz Arek Horbowy z kl. III i Nikola Poleacek z kl. V, przygotowani przez p. Bożenę Lotycz, p. Lidię Kapłon i p. Magdalenę Czado zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny ,,Zapłakała wieś cała”, w którym przypomnieli tragiczne wydarzenie sprzed lat na tle Męczeństwa Wsi Polskiej podczas II wojny światowej.

Wójt Gminy p. Witold Szajny i Przewodniczący Rady Gminy p. Edward Jakubas w swoich wystąpieniach nawiązali do aktualnej sytuacji zagrożenia pokoju w związku z konfliktem zbrojnym za naszą wschodnią granicą po inwazji Rosji na Ukrainę.

Po uroczystości patriotycznej zaproszeni goście wzięli udział w otwarciu  pracowni technicznej powstałej w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Laboratorium przyszłości”. Efekty zrealizowanego projektu, wzbogacającego bazę dydaktyczną szkoły, zaprezentował p. Dariusz Balicki.

  1. marca to również Międzynarodowy Dzień Kobiet. P. Wiesław Karpiński na ręce p. Dyrektor Anny Żołyniak złożył życzenia wszystkim Paniom pracującym w szkole.

O swoich Paniach nauczycielkach i koleżankach pamiętali chłopcy z Samorządu Uczniowskiego, którzy w imieniu męskiej części społeczności uczniowskiej złożyli efektowne życzenia dołączając symboliczny kwiatek i słodkości.

"Biały krzyż" 79 rocznica pacyfikacji wsi Rokietnica - 2022