231 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Polskie dzieci! Powitajcie znów Maj Trzeci,
Co z minionych lat oddali
Na powracającej fali
Idzie ku nam znów radosny,
Dzień promienny polskiej wiosny.
Dniu pamiętny! O, dniu sławny, Choć przeszłości tak już dawnej,
Wiekopomny Maju Trzeci, Polskie Cię witają dzieci....

W dniu 29 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II  w Rokietnicy odbył się uroczysty apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VII, V  i IV przedstawili, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Święto Konstytucji 3 Maja jest to święto państwowe, ustawowo uznane za dzień wolny od pracy. W dniu 3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Konstytucja ta  stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.
Podczas przedstawienia starano się odpowiedzieć na pytania, czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność. Celem apelu było zachęcenie  do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Przypomnieliśmy sobie ważne wydarzenie  z historii naszego kraju, które powinniśmy znać. Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości. Pamiętajmy o tym.

„Rocznica”

Stanisław Aleksandrzak

Trzeci Maja radością wiosenną
         wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
         Sztandarami biało-czerwonymi
         umaiła się Rzeczpospolita

Umaiły się też pierwszym kwieciem
         łąki, pola i w ogrodach drzewa,
         Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
         zgodnym chórem z ludzi rozśpiewał.

Uczniowie klasy VII, V i IV
wraz z wychowawcami