Szkolny Konkurs Kaligraficzny ,,Piórem i Pazurem”

Kaligrafia to umiejętność pięknego, estetycznego, starannego ręcznego pisania. Bazuje na różnego rodzaju stylach pism, których na przestrzeni wieków pojawiło się bardzo wiele. W kulturze europejskiej istnieje kilka głównych nurtów tej sztuki. Każdy kraj ma określony krój pisma, którego najmłodsi uczą się z elementarza.
Mali Polacy jako jedyni piszą proste litery, w innych krajach dzieci uczą się pisać literami pochylonymi - jesteśmy pod tym względem wyjątkowi. Kaligrafia była w Polsce do lat 60. XX wieku przedmiotem nauczania wczesnoszkolnego, mającym na celu doskonalenie pisma ręcznego, a przy okazji kształtowanie charakteru i cierpliwości.

Mając na uwadze troskę o rozpowszechnienie wśród dzieci dbałości o staranne, kształtne i estetyczne pismo, 13 czerwca 2022 roku, odbył się w naszej szkole –Szkolny Konkurs Kaligraficzny pt. ,,Piórem i Pazurem” dla klasy I i III.
Zadaniem uczniów było staranne i bezbłędne przepisanie wskazanego tekstu. Teksty były zróżnicowane pod względem trudności i dostosowane do aktualnych możliwości uczestników konkursu.  Komisja konkursowa dokonując oceny prac uwzględniła: właściwe łączenie liter, ogólne wrażenie  estetyczne, czytelność, prawidłowe rozmieszczenie tekstu oraz prawidłowy zapis wyrazów w zdaniach. A oto wyniki…

W kategorii klasy pierwszej:

• Mistrz kaligrafii: Piotr Pich
  • Wicemistrz kaligrafii: Katarzyna Bąk
  • Wyróżnienie: Karolina Marecka

W kategorii klasy trzeciej:

• Mistrz kaligrafii: Karolina Kijanka
  • Wicemistrz kaligrafii: Hubert Lizon
  • Wyróżnienie: Maksymilian Gaweł

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu!