Szkolny Turniej Szachowy ,,Mądra Głowa"

Szachy są grą o wieloletniej tradycji. Nieznane jest dokładne miejsce jej pochodzenia; najprawdopodobniej są to Indie, ok. V-VI w. n.e. Prawdopodobnie stosowane obecnie zasady opracowali Persowie, stąd właśnie pochodzi nazwa – „szach”(perski król). Inne hipotezy sytuują powstanie gry w Chinach.

Niezależnie od tego, gdzie dokładnie należy poszukiwać miejsca powstania szachów , warto w nie grać. Udowodniono , że gra w szachy :

• wspiera rozwój logicznego myślenia ,
  • świetnie trenuje pamięć,
  • rozwija wyobraźnię oraz abstrakcyjne myślenie,
  • kształtuje umiejętność przestrzennego myślenia ,
  • rozwija koncentrację ,
  • pomaga w nauce przedmiotów ścisłych.

Ponadto  szachy uczą  samodyscypliny, odpowiedzialności za podjęte decyzje , panowania nad sobą oraz cierpliwości. Pomagają także radzić sobie ze stresem i niepowodzeniami.

W naszej szkole  są uczniowie grający w tę ,,królewską grę”.
Dziewiątego  czerwca 2022 roku trzynastu  graczy zmierzyło się ze sobą, startując w Szkolnym Turnieju Szachowym pt.: ,,MĄDRA GŁOWA”. Zawodnicy rywalizowali ze sobą systemem ,,każdy z każdym” . Rozegrane pojedynki wyłoniły najlepszych szachistów. . Pierwsze  miejsce zajął Wojciech Gaweł z klasy VI, drugie  miejsce  wywalczył Alan Kurzydło z klasy VIII a na  trzecim miejscu uplasował się uczeń klasy VII Mateusz Koniuszy . Zwycięzcy otrzymali statuetki  i dyplomy.

Dziękuję uczestnikom turnieju za piękną rywalizację. Gratuluję zwycięzcom, życząc wszystkim  dalszych sportowych .