Narodowe Czytanie 2022 w szkolnym radiowęźle w Rokietnicy

W odpowiedzi na zaproszenie Pary Prezydenckiej nasza szkoła dołączyła do akcji Narodowe Czytanie. Po raz kolejny ekipa szkolnego radiowęzła podjęła się tego szczytnego przedsięwzięcia. 05. września 2022 roku na falach eteru rozbrzmiały piękne romantyczne strofy w wykonaniu zaproszonych gości i uczniów naszej szkoły. W tym roku wybranym do wspólnego czytania arcydziełem literatury polskiej były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. To zbiór nowatorski i oryginalny, ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji szybko stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne. Ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwusetnej rocznicy wydania zbioru „Ballady i romanse”.W tegorocznym, jedenastym z kolei Narodowym Czytaniu przyjęliśmy formułę, w której fragmenty dzieła narodowego wieszcza czytali przedstawiciele trzech stanów: rodzic, nauczyciel i ksiądz. W trudnych czasach zaborów, rusyfikowania  i zniemczania naszego narodu, właśnie dom rodzinny, szkoła i Kościół stanowiły ostoję polskości, uczyły dzieci języka ojczystego, kultywowały historię i tradycję narodową.
W narodowym czytaniu wzięli udział również reprezentanci klas od IV do VIII.W wykonaniu zaproszonych gości: p. Dyrektor Anny Żołyniak, księdza Proboszcza Jacka Chochołka i p. Agnieszki Tetich radiosłuchacze usłyszeli „Świteziankę”.  Balladę „Świteź” przeczytali: Arek Horbowy z kl. IV, Karina Prawecka z kl. V, Maryla Karpińska z kl. VI oraz Weronika Potoczny z kl. VII. Na zakończenie Mateusz Koniuszy z klasy VIII przeczytał balladę „Romantyczność”.

Organizatorami  Narodowego Czytania byli:
pani Bożena Lotycz – opiekun szkolnego radiowęzła oraz załoga radiowęzła w składzie: Maryla Karpińska, Milena Tetich, Marlena Strzelec, Aneta Maj i Sebastian Pająk. Dziękujemy wszystkim za wspólne czytanie i słuchanie.