Wycieczka Bóbrka - Krosno

23 września 2022 roku 27 uczniów z klas V i VI pod opieką p. Dyrektor Anny Żołyniak, p. Elżbiety Koprowicz i p. Bożeny Lotycz zwiedziło Bóbrkę i Krosno. Wybór trasy wycieczki był nieprzypadkowy.

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Ignacego Łukasiewicza, dlatego uczniowie odwiedzili Bóbrkę, miejsce szczególne dla tego wielkiego Człowieka Podkarpacia. Zwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, gdzie poznali historię powstania pierwszej w świecie i czynnej do tej pory kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego. ,,Poznali” samego Ignacego Łukasiewicza jako  farmaceutę, odkrywcę, filantropa. Wszyscy byli pod wrażeniem różnorodności kolekcji lamp naftowych znajdujących się w muzeum.

W Krośnie podziwiali piękną starówkę miejską. Poznali historię Roberta Wojciecha Portiusa, odwiedzili Kościół farny pw. Trójcy Świętej, gdzie znajdują się relikwie Św. Jana Pawła II oraz Kościół franciszkanów pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Dowiedzieli się też, jak przebiegały prace archeologiczne na krośnieńskim rynku. Krosno to także miasto szkła, więc uczestnicy wycieczki mieli możliwość zakupu pamiątek  z ręcznie formowanego  szkła w Centrum Dziedzictwa Szkła.

Po takiej dawce zwiedzania przyszła pora na obiad a następnie rekreacja w parku trampolin High Jump.

W drodze powrotnej odwiedzili rezerwat skalny „Prządki” w  Czarnorzekach, gdzie można podziwiać oryginalne twory skalne o kształtach przypominających maczugi, noszące wdzięczne nazwy: Prządka -  Matka, Prządka – Baba, Herszt i Zbój Madej.