Wycieczka do królewskiego grodu nad Wisłą

5 października 2022 r. wczesnym rankiem 36 uczniów z klas VI, VII i VIII pod opieką p. Dyrektor Anny Żołyniak, p. Bożeny Lotycz, p. Lidii Kapłon i ks. Proboszcza Jacka Chochołka wyruszyła do Krakowa. W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie najważniejszych i najpiękniejszych zabytkowych obiektów dawnej stolicy Polski. Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta   w sławnym Teatrze im. Juliusza Słowackiego i obejrzenie sztuki francuskiego komediopisarza Moliera „Chory  z urojenia”, ze znanym aktorem Andrzejem Grabowskim w tytułowej roli. Po tej duchowej rozrywce młodzież - w towarzystwie profesjonalnego przewodnika krakowskiego - przeszła Traktem Królewskim od Bramy Floriańskiej do Wawelu, podziwiając wielowiekowe zabytkowe budowle  i poznając ich historię. Zwiedzili m.in. Kościół Mariacki, gdzie poznali historię drewnianego Ołtarza Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny dłuta Wita Stwosza i wysłuchali hejnału z kościelnej wieży, krakowski Rynek Główny z Sukiennicami i pomnikiem Adama Mickiewicza, zabytkowe kościoły usytuowane przy ulicy Grodzkiej: św. Andrzeja i św. Apostołów Piotra i Pawła, Okno Papieskie przy ulicy Franciszkańskiej. Następnie oczom naszych podróżników ukazało się majestatyczne Wzgórze Wawelskie. Na Wawelu zwiedzili Katedrę Królewską, Krypty i groby Królewskie, Dzwon Zygmunt, renesansowy dziedziniec arkadowy Zamku oraz Smoczą Jamę.

Część uczniów po raz pierwszy odwiedziła Kraków i zobaczyła te najwspanialsze zabytki świadczące o dumnej historii i dawnej potędze Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy wrócili do Rokietnicy pełni wrażeń.