RADIOWY KONKURS PIEŚNI LEGIONOWEJ 2022 ROZSTRZYGNIĘTY

1. listopada 2022 r. na antenie Radiowęzła Szkoły Podstawowej w Rokietnicy odbył się Radiowy Konkurs Pieśni Legionowej zorganizowany przez p. Bożenę Lotycz oraz p. Dariusza Balickiego, który zajął się stroną techniczną przedsięwzięcia. Konkurs profesjonalnie poprowadziła Amelia Totoś z kl. VII. Towarzyszyli jej operatorzy sprzętu: Kornel Kość, Miłosz Sykała i Sebastian Pająk. Swoje wokalne i instrumentalne umiejętności sprawdzili w konkursie chętni uczniowie z klas I-VIII, którzy zaprezentowali się w legionowym repertuarze. Jurorami byli radiosłuchacze, czyli uczniowie wszystkich klas oraz pracownicy szkoły, którzy oceniali występy naszych artystów biorąc udział w głosowaniu.

Pieśni i piosenki legionowe mają ciekawą historię i cieszą się popularnością do dzisiaj. Powstawały spontanicznie, w marszu czy w bitwie, na postoju i w okopach. Często tworzono teksty do zasłyszanych melodii ludowych. Te proste, ale płynące z serca żołnierskie strofy, opowiadały o codziennym życiu Legionistów, ich walce o wolną Ojczyznę, poświęceniu, ale również o uczuciach i tęsknotach. Pielęgnowały też legendę twórcy Legionów – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pozwalały zachować pogodę ducha i nadzieję, pomimo trudów, wyrzeczeń, ran i czyhającej na co dzień śmierci. Śpiewane i chętnie słuchane, także współcześnie wywołują uśmiech na twarzy i niekłamane wzruszenie.

Decyzją radiosłuchaczy laureatami Konkursu Pieśni Legionowej 2022 zostali:

W kategorii klas  I-III:

I miejsce:  Jakub Prochownik
II miejsce:  Zuzanna Gołębiowska
III miejsce:  Miłosz Kość
Wyróżnienie:  Kacper Kijanka

W kategorii klas IV-VIII:

Wykonanie wokalne: solista
I miejsce:  Arkadiusz Horbowy

Wykonanie instrumentalne
I miejsce: Olivia Zając

Wykonanie wokalne: duet
I miejsce: Sara Welszyng i Milena Tetich
II miejsce: Martyna Karpińska i Weronika Potoczny

1. listopada podczas uroczystego apelu z okazji 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, p. Dyrektor Anna Żołyniak, która objęła honorowy patronat nad Konkursem, wręczyła dyplomy i statuetki „złote nutki” wszystkim laureatom i wyróżnionym. Gratulacje dla uczestników Radiowego Konkursu Pieśni Legionowej!