Rogale świętomarcińskie w naszej szkole

Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich na 11 listopada  istniała już pod koniec XIX w. w Poznaniu i okolicach. Połączono ten zwyczaj z postacią św. Marcina, a kształt rogala to nawiązanie do podkowy,  którą miał zgubić koń świętego.

Popularna jest legenda, że gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ludzie starali się, aby wzorem patrona zrobić coś dla biednych. Cukiernicy piekli ciastka, bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.

Współcześnie ten zwyczaj jest pielęgnowany nie tylko w Poznaniu i okolicach, ale także i na innych terenach Polski.

I tak w tym roku dotarł do naszej szkoły … .

Dzięki pracy i zaangażowaniu pani Teresy Świerczek goście zaproszeni  na uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości nie tylko obejrzeli program artystyczny zaprezentowany przez  klasę VI i VIII, ale  mogli skosztować pysznego wypieku z nadzieniem makowo – orzechowo – bakaliowym oraz  włączyć się  w akcję charytatywną.

Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na rozbudowę izby pamięci w naszej szkole.