PAMIĘCI OJCÓW NASZYCH

11 marca 2023 r. w Rokietnicy odbyły się podniosłe obchody 80. rocznicy pacyfikacji wsi Rokietnica i Czelatyce, która miała miejsce 8 marca 1943 roku. Organizatorami patriotycznej uroczystości byli Wójt Gminy Rokietnica i Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy.

Obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym p.w. Św. Mikołaja sprawowana przez ks. Proboszcza Jacka Chochołka. Liturgię Mszy Świętej uświetniły poczty sztandarowe: reprezentacyjnego oddziału Wojska Polskiego z zachowaniem wojskowego ceremoniału, Ochotniczych Straży Pożarnych z Rokietnicy i Czelatyc, szkół podstawowych w Rokietnicy,  Rokietnicy Woli i Tuligłowach oraz gminna orkiestra dęta. Następnie wszyscy zgromadzeni,  w asyście wojskowej i z towarzyszeniem orkiestry udali się na cmentarz, gdzie przy zbiorowej mogile ofiar pacyfikacji Rokietnicy odbyło się wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu, apel poległych i salwy honorowe. Przybyłe na uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Obchody rocznicowe były kontynuowane w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy. Dyrektor  szkoły Anna Żołyniak i Wójt Gminy Witold Szajny dokonali otwarcia szkolnej Izby Pamięci. Przybyli goście obejrzeli poszerzone ekspozycje prezentujące przyczyny, przebieg i ofiary pacyfikacji Rokietnicy a także ekspozycje dotyczące życia rokietnickiej parafii, wsi, szkoły, dworu Uznańskich oraz Patrona szkoły Jana Pawła II. Izba Pamięci w obecnym kształcie powstała z inicjatywy Dyrektora szkoły Anny Żołyniak, a za jej przygotowanie odpowiedzialni byli nauczyciele Bożena Lotycz i Lidia Kapłon, z wydatnym wsparciem Wicedyrektora szkoły Dariusza Balickiego.

Licznie przybyłych gości powitała w imieniu organizatorów obchodów Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji Anna Bąk. W uroczystości wzięli udział: Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, przedstawiciele biur poselskich parlamentarzystów z naszego regionu, Wicemarszałkowie Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch i Anna Huk, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jarosławiu ppłk Robert Bajorski, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej o/Rzeszów dr Tomasz Bereza, Wicestarosta Jarosławski Mariusz Trojak, przedstawiciele Policji Państwowej i Państwowej Straży Pożarnej, radni Rady Gminy Rokietnica z Przewodniczącym Rady Edwardem Jakubasem, pracownicy UG Rokietnica, rodziny ofiar pacyfikacji, rodzice uczniów i mieszkańcy naszej miejscowości.

Dyrektor szkoły Anna Żołyniak przedstawiła ideę powstania szkolnej Izby Pamięci oraz wręczyła podziękowania osobom, które bezinteresownie przyczyniły się do jej powstania.

Przybyli goście, rodzice i uczniowie obejrzeli wzruszający program artystyczny ,,Pamięci Ojców naszych” zaprezentowany przez uczniów klasy VII, pod kierunkiem wychowawcy Lidii Kapłon i nauczycieli: Bożeny Lotycz i Magdaleny Czado. Siódmoklasiści ukazali  piękne postawy mieszkańców rokietnickiej ziemi czynnie zaangażowanych w konspiracyjną działalność Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oraz dramatyzm wydarzeń sprzed 80 lat, gdy z rąk okupanta niemieckiego zginęło 45 niewinnych mieszkańców wsi, wśród nich malutkie dzieci:  4-letnia  Zosia Karuś, 5-letni Antoś i 7-letni Władzio Strzelec. Zebrani w ciszy i wielkim skupieniu obejrzeli występ uczniów.

W okolicznościowych wystąpieniach zabierający głos odnieśli się do potrzeby kultywowania pamięci tragicznego wydarzenia sprzed 80 lat i krzewienia wartości patriotycznych i chrześcijańskich płynących z nauczania Patrona szkoły Jana Pawła II. Historia jest nauczycielką życia, dlatego należy czerpać z doświadczeń przeszłych pokoleń. A pamięć o naszych  bohaterach buduje więź społeczną i utrwala narodową i lokalną tożsamość.
Do fotorelacji podczas akademii wykorzystano sprzęt zakupiony z programu laboratorium przyszłości.