SZKOLNY DZIEŃ MATEMATYKI – ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY π (pi)

SZKOLNY DZIEŃ MATEMATYKI – ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY π (pi)

„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.

No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?...”

Liczba Pi jest na tyle wyjątkowa, że ma … swoje święto! 14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku. Wielbiciele liczby Pi, zwłaszcza dotyczy to amerykańskich naukowców, w dniu święta zajadają się specjalnymi okrągłymi ciastami, które wewnątrz udekorowane są literą π, a na obwodzie podane mają jej rozwinięcie dziesiętne.

Liczba Pi to stała matematyczna określana jako stosunek długości okręgu do długości jego średnicy. Wynosi w przybliżeniu – 3,141592... Jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych.

Liczba Pi bywa nazywana „ludolfiną”. Nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610  roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Zapis ten wyryto nawet na jego nagrobku.     

W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie klasy VII przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby Pi”., Oglądali ciekawe filmiki i prezentacje  z których dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Rysowali kolorowe grafy i „Miasto Pi nocą” związane z rozszerzeniem liczby Pi.
Do fotorelacji i nagłośnienia  wykorzystano sprzęt zakupiony z programu laboratorium przyszłości.