WYCIECZKA DO MARKOWEJ

20 kwietnia 2023r. odbyła się wycieczka do Markowej, której pomysłodawcą był ks. Proboszcz Jacek Chochołek.
25 uczniów szczególnie zaangażowanych w życie społeczne naszej szkoły pod opieką Dyrektora Szkoły p. Anny Żołyniak i nauczycieli: Bożeny Lotycz i Lidii Kapłon udało się do Markowej. Głównym celem wyprawy było zwiedzenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Pani przewodnik w muzeum w bardzo emocjonalny sposób przekazała historię niezwykłej rodziny, która w czasie niemieckiej okupacji dała schronienie ośmiorgu Żydom. Świadomi konsekwencji takiej decyzji, bez wahania nieśli pomoc. Za swoją postawę zapłacili najwyższą cenę. 24 marca 1944r. Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z sześciorgiem swoich małych dzieci ponieśli śmierć z rąk Niemców. Obecnie oczekujemy na ich beatyfikację, która odbędzie się 10 września 2023r. W dużym skupieniu uczniowie słuchali relacji p. przewodnik, która wyjaśniła koncepcję i symbolikę muzeum. Zwróciła też uwagę, jak pięknym wzorcem osobowości dla współczesnego młodego człowieka może być Józef Ulma – człowiek wielu pasji.
Już na zewnątrz uczniowie przeszli pod Pomnik Rodziny Ulmów i Sad Pamięci „dedykowany Polakom, którzy w miastach, miasteczkach i wsiach przedwojennej Polski w czasie  niemieckiej okupacji z narażeniem życia ratowali skazanych na zagładę Żydów”.
Następnie wszyscy udali się do skansenu - Muzeum Wsi Markowa.
Tutaj z kolei obejrzeli budownictwo wiejskie regionu przełomu XIX i XX wieku, wyposażenie ówczesnego gospodarstwa. Rozpoznawali narzędzia rolnicze, a nawet mieli możliwość spróbowania, jak się młociło zboże cepem czy mełło zboże na żarnach. Dowiedzieli się jak wyglądała praca kowala, czyli ginącego już  zawodu. Mieli możliwość obejrzenia ekspozycji przedstawiającej miejsce ukrycia Żydów na strychu domu.
Ostatnim punktem wycieczki była pizzeria „Don Mateo”.

Dopisała pogoda, dopisały humory, wszyscy pełni wrażeń wrócili do Rokietnicy ze świadomością, że także w naszym regionie jest wiele pięknych i ciekawych miejsc, że tutaj również działa się „wielka historia”.

Do fotorelacji podczas wycieczki wykorzystano sprzęt zakupiony z programu laboratorium przyszłości.